Мера Кременчука просять визначитися хто ми: кременчукці, кременчуківці чи кременчучани

19.04.2018, 14:01 Просмотров: 9 695 Комментариев: 24

 

Кременчужанами, з точки зору науковців, ніяк не виходить...

Мера Кременчука просять визначитися хто ми: кременчукці, кременчуківці чи кременчучани. 19 квітня Кременчуцьке міське об'єднання осередків Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка написало відкритого листа міському голові Віталію Малецькому стосовно самоназви мешканців нашого міста.


«Настав час виправити назву мешканців нашого міста «кременчужани», яка не є українською, бо утворена від російської назви міста Кременчуг, про що Товариство української мови заявляло неодноразово протягом останніх років. З цього приводу маємо низку підтверджень від відомих мовознавців, а також від Інституту української мови Академії наук України», - зазначено у листі.


Офіційна позиція Товариства з приводу самоназви містян така:

  • Інститут української мови стверджує, що правильна назва - це кременчучани, а форми однини не вказує.
  • Група науковців-філологів Кременчуцького національного університету ім. М.В.Остроградського - К.Л. Сізова, Н.М.Алексєєнко, О.М.Тур, посилаючись на відомих українських мовознавців О.Пономарева та К.Городенську, стверджують, що в науковому та публіцистичному стилях варто прийняти форму «кременчуківці», «кременчуківець», «кременчуківка», а в офіційно-діловому - «мешканці Кременчука».
  • Товариство української мови Кременчука більш легкою і зручною для вимовляння вважає форму «кременчукці», а в однині «мешканець Кременчука». Для пояснення наводять аналогію з назвами мешканців інших міст, назви яких теж закінчуються на приголосний: «чернігівці», «херсонці», «мелітопольці», «павлоградці», «конотопці», «глухівці», «пирятинці» та інші.


На підтвердження своєї позиції Товариство додало до листа відповіді від: Інституту української мови, Полтавського національного педагогічного університету ім. В.Г. Короленка, науковця І.Ющука, науковця О.Пономарева, заступника директора з наукової роботи Інституту української мови Н.Горголюка. 


Товариство просить мера визначитися з процедурою обговорення і прийняття рішення щодо варіанту назви мешканців міста, який буде введено у використання. До того часу В. Малецького просять не використовувати у привітаннях до свят і визначних подій слова «кременчужанин». 


- Вважаємо, що остаточне рішення буде прийнято після ґрунтовного обговорення науковцями різних ВНЗ міста, освітянами, журналістами та іншими зацікавленими організаціями і особами, розглянуто комісією міськвиконкому з перейменувань і подано на затвердження міській раді, - додають у Товаристві.


 


Розмови щодо того, як кременчужанам називати себе точаться ще з лютого 2014 року, коли в інтерв'ю ВВС доктор філологічних наук Олександр Пономарев, відповідаючи на питання читача, як правильно називати мешканців Кременчука, зазначив:


- Їх називають саме кременчужанами, але це неправильно, бо пов’язане з російською назвою міста Кременчуг. Українською мовою має бути кременчучани, але це не милозвучно, то можна запропонувати кременчуківці.


У 2015 році один з кременчужан запропонував офіційно затвердити, що мешканці Кременчука мають називатися лише «кременчужанами».


«Я вважаю, що носієм мови є народ. Так само як народ є і основним «автором» мови. Якщо стає питання щодо того, як називати кременчужан українською, то давайте ініціюємо міське опитування, на якому і вирішимо, як ми бажаємо називатися? А там хай наші депутати поклопочуться щодо внесення цієї назви в офіційний словник, - написав кременчужанин Петро в групі «Телеграфа» ВКонтакті. - Особисто я не бачу нічого поганого, якщо українською буде саме слово «кременчужани». Воно не порушує ніяких лінгвістичних норм і гарно звучить. Треба вибрати назву і закріпити офіційно, щоб уникнути непорозумінь в майбутньому. Що скажете, наскільки це можливо?» - запитує Петро.


Знову це питання підняли активісти, серед яких Леонід Васильченко і «свободівець» Костянтин Красовський на засіданні комісії з питань найменування об'єктів в місті у 2016 році. Вони переконані, що не лише кременчужан слід називати інакше, але і саме місто російською варто звати Кременчуком.


Найчастіше, незгодні з таким станом речей мешканці Кременчука апелюють до того, що вибір суфікса для утворення назв жителів часто залежить від місцевої, історичної традиції, іноді вони утворюються за структурно незумовленими моделями. Історично так склалося, що  мешканці Кременчука називають себе кременчужанами, тож так має бути і надалі.


 


З цього приводу, голова Кременчуцької міської організації Товариства української мови імені Т.Г.Шевченка Юрій Мартиновський пояснив нам таке:

- Кременчужани можуть називати себе так, як їм завгодно, але в офіційних документах і засобах масової інформації все має бути згідно норм української мови.


Коли піднімається питання самоідентифікації містян «ТелеграфЪ» запитує у своїх читачів, який варіант їх влаштовує. Традиційно наші читачі воліють лишити все на своїх місцях і називатися кременчужанами:


 

Як офіційно називати мешканців Кременчука українською?

Комментарии: 24

616
19 апреля 2018 14:04

Кременчукчі


+1
569
19 апреля 2018 14:09

Цитата: shoni1970

Кременчукчі

--это чукчи с Кременчуга?


+47
1 548
19 апреля 2018 14:14

я тоже хотел это написать)))


+9
675
19 апреля 2018 14:14

Навіщо преробляти? Нехай залишається як було - кременчужани. Жителів Уельсу, наприклад, називають "Валійцями". З кожного правила завжди є виключення.


+54
665
19 апреля 2018 14:21

Люди. Населення...мешкаці Кременчука. Браття й сестри. Друзі.


+2
381
19 апреля 2018 14:22

других проблем и забот нету--ей Богу как дети

 


+60
931
19 апреля 2018 14:41

Если выберем второй раз "гранатовых", то мы явно кременЧукчи, а так и врпавду одна проблема - переименовать улицы и выбрать себе название.


+36
76
19 апреля 2018 15:34

Ще чукчами нас не називали! Залиште, будь-ласка, все, як є! Бо, якщо будемо докопуватися до правди, то і Кременчук походить від слова "кремінь". Давайте ще й місто перейменуємо на Кремінь (#іронія) і будемо зватися кремінцями. Є чимало сталих виразів і не потрібно їх чіпати. Все життя були кременчужанами, давайте їми й залишимося. Чомусь ми залюбки вписуємо до наших словників іноземні слова типу "рецепція", "секьюріті" та навіть слово "офіс", яке до недавнього часу було "конторою", а тут прям "русофобія" якась.


+47
1
19 апреля 2018 17:04

Лучше бы мера Кременчуга попросили определится с асвальтом на мосту и остальной части города! И я думаю это было бы по важнее, чем решение о том в чем решение принимать не надо! Люди Кременчуга как были кременчужани так ими и остатся должны, а не та хрень которую выше описали в новости! Идиотизм ... 


+34
15
19 апреля 2018 17:24

Щось останнім часом, у мене таке відчуття, що більш важливі проблеми є лише у меня, а у інших все так добре, що тільки й залишається, що перейматися ТАКИМИ СТРАШНИМИ проблемами як назви. Може цим науковцям зосередитись на вирішенні дійсно важливих питаннь, а не займатися усілякими непотрібними речами, які на даний час зовсім неактуальні.


+27
202
19 апреля 2018 17:49

Цитата: barmaleykin1

я тоже хотел это написать)))

заминусили бы как предыдущего комментатора...Цитата: Стив Мартин

других проблем и забот нету--ей Богу как дети

 

поддерживаю!!!

и кстати что не решение наших руководителей, то полный абсурд...

интересно: а они медкомиссию проходят???


+12
215
19 апреля 2018 18:00

Конечно кременчужане, думаю мер также поддержит это обращение! Все остальное уши режет!


+1
1 335
19 апреля 2018 18:11

Клоуны пардон... Работники цирка долбаные! Отвалите от названий городов, улиц и тому подобного! Чем ваши переименования помогают обычным людям??? Займитесь реальными проблемами!

Оставьте в покое КРЕМЕНЧУЖАН!!!


+40
671
19 апреля 2018 19:28

 Цитата: Marshall
Оставьте в покое КРЕМЕНЧУЖАН!!!

Не оставят до тех пор пока психиатрия будет в загоне.Господа языковеды, пардону прошу,мовознавці!

А как правильно называть людей периодически или постоянно пользующихся ВИКИПЕДИЕЙ ..... нежели ВИКИПЕ....РАСТАМИ?

Неблагозвучно, однако.


+13
255
19 апреля 2018 19:44

Мне кажется у этих товарищей из "товариства" ущербность просто прет и прет. 


+19
144
19 апреля 2018 21:17

Предлагаю параллельно провести опрос "как правильно называть мэра и жителей, населяющих мерию". Вы будете удивлены предложенными вариантами.


+12
111
19 апреля 2018 21:40

КременЧукчи вариант, чукчи с оленей попадают.


+6
356
20 апреля 2018 07:51

 ахахаха - чунгачанга крутится в голове от прочитаного


+6
671
20 апреля 2018 08:51

Точно как в сказке про Буратино:,,...настала ночь и в стране дураков закипела работа,,


+16
3 781
20 апреля 2018 09:24

В Кременчуге живут кременчужане. Жители Кременчуга. А вот мер и иже с ним товариство, явно кременчучани. Займитесь уже делом, а не ИБД. Вот често, вы уже достали. Толку от вас?


+8
512
20 апреля 2018 10:34

В Кременчуге живут - кременчужане.а это громадське товариство-***.


+8
334
20 апреля 2018 12:38

Кременчуцьке міське об'єднання осередків Товариства української мови ім. Т.Г.Шевченка написало відкритого листа міському голові Віталію Малецькому стосовно самоназви мешканців нашого міста.

Когда собаке делать нечего, она проводит себе гигиенические процедуры в области гениталий. 


+7
512
20 апреля 2018 12:39

Товарищество имени шевченка-*** ***прикрывающиеся именем кобзаря.


+7
356
20 апреля 2018 15:16

не долго кременчужане смеялись над жителями Комсомольська


+12
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх