Як здолати підступну алергію

27.05.2005, 10:05 Переглядів: 5 126
Коли ваш організм виявляє чужорідну речовину, яка йому не подобається, відбувається те, що називають алергією. Ніс перестає дихати, з нього починає капати, очі чешуться, течуть сльози, легені хриплять, на шкірі з’являються висипання. Такими є основні симптоми алергії. В кожного хворого – свій “набір”.
Пух тополі сам по собі малошкідливий. Але він “чіпляє” на себе алергени – пилок трав.
Фото: Дмитрий Бабец

- Олено Львівно, останнім часом чую скарги від знайомих: ніс закладений, дихати неможливо, у горлі шкребе, очі червоніють. Ніби й схоже на простуду, але температури нема. Чи можна по якихось особливостях розрізнити простуду та алергію на цвітіння рослин?
- Так, симптоми дуже схожі. Якщо людина помічає, що вона хворіє декілька років поспіль в один і той самий сезон, можна припустити, що її захворювання – не простудного, а алергічного характеру. При гострих респіраторних захворюваннях чітка сезонність відсутня.
- Хто є потенційним алергіком? Чи має значення спадковість людини або інші фактори?
- Спадковість має значення. Але це – не абсолютна характеристика. Є випадки, коли в роду ніхто не страждав на алергію, тим не менш людина хворіє. Все в житті колись трапляється вперше. Деякі люди народжуються алергіками, але більшість стає ними згодом. Інколи мої пацієнти запевняють, що алергії на шерсть кішечки чи собачки не може бути, бо тварина живе поряд декілька років, і раніше нічого такого не було.
- Від чого ж людина стає алергіком?
- Факторів багато: що ми їмо, що п’ємо, чим дихаємо, який одяг носимо. І стан навколишнього середовища залишає бажати кращого.
- В якому віці алергія може проявитися вперше?
- До похилого віку, коли імунна система ще реагує на подразнювачі. Зазвичай, починаючи з 2-3 років і до 20-25, коли імунна система  ще не набула зворотного розвитку. Якщо людина дожила до 50 років і ніколи не реагувала на квітковий пилок, то напевне вже й ніколи не реагуватиме.

Фото: Дмитрий Бабец

- Наскільки точно сучасна медицина, зокрема в Кременчуці, може встановити причину алергії, тобто визначити алерген?
- Вінниця – єдиний виробник алергенів в Україні. Діагностика, яка здійснюється в Кременчуці, Києві або в будь-якому іншому місті, робиться з використанням вінницьких водно-сольових екстрактів алергенів. Це такий спектр: пилкові – мається на увазі пилок рослин - (понад 40), побутові (домашній пил, пір’я подушок та кліщі, що живуть у домашньому пилу), епідермальні (шерсть кішок, собак дафнії – сухий корм для рибок, папуги, укуси комах), харчові. Пацієнту роблять ін’єкційні проби на шкірі. Достовірність обстеження – 95-97%. Зауважу, проби на алерген не ставлять в період цвітіння рослин, а також  в період загострення хвороби в людини , вагітності, менструації, коли жінка годує грудьми. Протипоказані такі обстеження онкохворим, хворим на туберкульоз, психічно хворим.
- Наскільки тривале обстеження на алергію?
- Двадцять хвилин. Уточнюю: такий високий ступінь достовірності результатів – при епідермальній, побутовій та пилковій алергії. Харчова ж “алергія” найчастіше виявляється не алергією, а патологією кишково-шлункового тракту. Наприклад, приходить пацієнт і каже: з’їдаю п’ять клубничок – і нічого, з’їдаю кілограм – мені погано. Це не алергія! Алергічна реакція не залежить від дози. Є така приказка: алергія – як вагітність. Вона або є, або її немає.
- Напевне, більшість ваших пацієнтів таки потерпає від алергії на амброзію та пух тополі…
- Як правило, на одну амброзію, ізольовано, реакції не буває. Разом із нею – на соняшник, полин, лободу. З приводу тополі: сам по собі її пилок як алерген майже не шкодить. Але пилкова частка тополі є липкою та колючою. Тобто вона чіпляє на себе пилок трав, що квітнуть одночасно з тополею, і допомагає йому потрапити на слизову оболонку людини – переносить цей пилок. Це трави: китник, тимофіївка, пирій та інші. Діти ще з ними граються, обриваючи суцвіття: “курочка” чи “півник”?
- Як рятуватися від алергії? Чи дієва профілактика і коли її проводити, адже існують три “хвилі” алергії?
- Більшість препаратів від алергії, які продаються в аптеках, “гасять” симптоми, але не впливають на причину захворювання. Полліноз же (алергічний нежить) небезпечний тим, що з кожним роком спектр дії алергенів розширюється, симптоми загострюються. Це крок до астми. Методом лікування, який діє на механізм захворювання, є специфічна імунотерапія. Спочатку визначають алерген, потім з метою вироблення імунітету хворому вводиться під шкіру розчин алергену (дуже малі дози). Ін’єкції роблять за спеціальною схемою. Це як щеплення. Готуватися до “сезону алергії” треба за 4-5 місяців. Якщо людина реагує на амброзію, починати готуватися треба не пізніше лютого, якщо на цвітіння трав – з грудня, на цвітіння дерев у березні – квітні треба готуватися з листопада. Практика показує, що курси лікування треба проводити чотири – п’ять років поспіль. Можна й повністю позбавитися алергії. Але стовідсоткової гарантії повного зцілення не дасть жоден фахівець.
- Олено Львівно, що б ви передусім порадили хворим на алергію?
- Не займатися самолікуванням. По-перше, можуть бути прикрі наслідки. По-друге, людина, яка займається самолікуванням, втрачає час. Вона лікує симптоми алергії, а не саму хворобу.



 
Автор: editor
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 11 від 14 березня 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх