“Наживаємося на дітях – це факт!” – стверджує губернатор Полтавщини

14.04.2005, 14:04 Переглядів: 2 201
Після публікації у “Телеграфі” матеріалу “До шкільних їдалень завозять найдорожчі продукти. Кому це вигідно?” губернатор Полтавщини пан Бульба дав розпорядження створити спеціальну комісію для перевірки стану шкільного харчування у Кременчуці та області. 11 квітня на апаратній нараді у голови облдержадміністрації комісія звітувала про результати перевірки діяльності комунального підприємства “Об’єднання їдалень шкіл та учбових закладів” – саме воно постачає продукти до кременчуцьких шкіл. Підприємство визнане галузевим монополістом.
“Те, про що тут йде мова, думаю, порушеннями не можна назвати, не порушення це, а побажання, які ми розглянемо на викономі!”
Фото: Дмитрий Бабец

На апаратній нараді у губернатора питання про стан шкільного харчування  заслухали першим. На  нараду прибули:  мер Кременчука пан Глухов, голова Автозаводської райради пан Коваленко, керівники кременчуцьких  районних відділів освіти пані Шиян та пан Лобода. А також головний фігурант у справі  пані Костиря - директор кременчуцького комунального підприємства “Об’єднання їдалень шкіл та учбових закладів” (далі у тексті “Об’єднання...”).
Про стан дитячого харчування доповів начальник обласного управління освіти і науки пан Мірошниченко. Перевірка виявила чималу кількість невирішених (або вирішених на власну користь) проблем і серйозних порушень. По-перше, в усіх школах Полтавської області постачальники встановлюють торгові націнки за власним бажання. Місцева влада не може коригувати рівень націнки – все це завдяки хитро прописаній Постанові Кабміну № 1548 (від 25.12.1996), яка не передбачає втручання місцевої влади у формування торгових націнок саме на дитяче харчування.
Націнки на продукти завищені
Постачальники використовують згадану Постанову “на повну котушку” – рівень торгових націнок на харчі для дитячих їдалень у Полтаві коливається від 35 до 55 %.  Кременчуцьке “Об’єднання...” встановило націнку 41 % - мотивуючи тим, що інакше підприємству не вижити. Єдиним винятком стали постачальники м. Миргорода – вони працюють з торговою націнкою 20 %.
Друга проблема – масове порушення правил проведення тендерів на шкільне харчування.  І в Полтаві, і в Кременчуці конкуренція відсутня. Тендер виграє одне, від початку призначене підприємство. Завдяки відсутності конкуренції “переможці” тендерів швиденько стають галузевими монополістами і  встановлюють неадекватно зависокі ціни.
Їжу готують з прострочених продуктів
Резонанс та вигуки у залі викликала доповідь пані Конотоп – начальника обласного управління у справах захисту прав споживачів. Важко сказати, чому галасували присутні – можливо, хвилювалися за дітей. Можливо, обурювалися оприлюдненню фактів, які прийнято замовчувати. Наприклад, пані Конотоп доповіла, що у шести шкільних їдальнях Полтави їжу для дітей готували з прострочених продуктів. У 19-ти їдальнях (це 65 % всіх їдалень) були відсутні сертифікати відповідності на продукти. Сертифікати на шоколад та цукерки взагалі рідко вдається знайти. Виявлені також факти відсутності ветеринарних документів, які засвідчують якість та безпеку харчових продуктів. Нерідко продукти (навіть м’ясний фарш) завозять з інших областей (Дніпропетровська, Вінницька) – що суттєво підвищує ціну товару.
Міський голова пропонує залишити все, як є
“ТелеграфЪ”, звичайно, з найбільшою зацікавленістю чекав виступу кременчужан – мера міста та головної годувальниці пані Костирі. Вони виступили. Міський голова заявив, що у всьому, що сталося, винна держава – вона видала розпорядження безкоштовно годувати учнів 1-4 класів, а грошей не дала! Незрозуміло, яким боком ліпиться  держава до того, що кременчуцьке “Об’єднання...” на чолі з пані Костирею продає у школи курячу груднину за 29 грн., коли в кременчуцьких супермаркетах вона коштує щонайбільше 19 грн.?   Закінчив свій виступ міський голова схвильованим вигуком: “Тут немає байдужих до дітей!”  Подумав трохи, і запропонував до кінця учбового року залишити все, як є – тобто груднину за 29 грн.
Після міського голови на  трибуну піднялася директор “Об’єднання...” пані Костиря. Вона розповіла, як з п’ятої ранку до пізньої ночі, не покладаючи рук, підприємство турбується про дітей. Пані говорила би ще, але губернатор перервав її зауваженням: “Або кажіть по суті, або закінчуйте виступ”.  Виступ довелося закінчити. Бо коли говорити по суті, довелося б пояснювати, чому все-таки “Об’єднання...” продає школам такі дорогущі харчі?
 Вислухавши доповідачів, губернатор запитав: “На дітях бізнес роблять! Стільки порушень, а хто за них відповідатиме? Замкнене коло виходить – всі все бачать, а зробити нічого неможливо?”
Зал промовчав. Що відповісти губернатору, який ще не став “своїм” у системі? У залі сиділи досвідчені чиновники. Хто краще за них розуміє, що у системі ніхто не працює автономно, усі зав’язані між собою. І якщо “Об’єднанню...” дозволяють робити бізнес на дітях, значить, це вигідно вищій ланці, якій воно підпорядковане. А вищою ланкою – засновником та власником “Об’єднання...” – є Кременчуцька міська рада в особі управління розвитку підприємництва і торгівлі міськвиконкому (начальник Л.Жорняк).

Захворюваність школярів на Полтавщині зростає

Як доповів головний санітарний лікар Полтавщини пан Шаповал, захворюваність дітей протягом останнього року зросла на 20 %. Левову частку складають шлункові захворювання.
Обід школяра за калорійністю на 20-25 %  нижче за норму. Ще гірше справи з білками (м’ясні вироби) – їх школяр отримує на 35 % менше, ніж закладено у нормах дитячого харчування за віком.

Шкільна котлета на 80 % складається з хліба

Фото: Дмитрий Бабец

Як повідомила начальник обласного управління захисту прав споживачів пані Конотоп, перевірки у полтавських школах показали, що котлети, узяті на аналіз, на 80% складаються з “хлібного місива”.  Пані розповіла характерну історію: по своїх каналах кухарі дізналися про перевірку і наліпили величезних котлет вагою по 75 г. Але навіть перед перевіркою вони не змогли себе змусити покласти у котлети м’ясо – 80 % хліб.
Пані Конотоп повідомила, що найпоширеніше (67 %)  порушення у полтавських шкільних їдальнях -  занижена вага. Кожна котлетка, кожна булочка, кожна порція менші за вагою.
Начальник кременчуцького відділення захисту прав споживачів пан Пушко, навпаки, жодних порушень під час перевірки у Кременчуці не виявив. Що нам робити? Радіти з того, що наша шкільна котлета зроблена з м’яса? Чи сумувати з того, що пан Пушко мишей не ловить?

Перевірка роботи “Об’єднання...” виявила:

- “Об’єднання” виграло тендери у районах незаконно. Тендерний комітет Крюківського району порушив закон, визнавши переможцем “Об’єднання...”, яке було єдиним претендентом. Згідно з законом тендер не повинен проходити за наявності лише одного претендента. Тендерний комітет Автозаводського району порушив закон, не визначивши чітких критеріїв оцінки тендерних пропозицій – обрав переможця (“Об’єднання...”) не за найнижчою ціною товарів, а завдяки правильно оформленій документації. Через порушення при проведенні тендерів “Об’єднання...” визнане нелегітимним переможцем.
- За сприяння Автозаводського та Крюківського  районів “Об’єднання...” стало монополістом в галузі шкільного харчування. Це дозволяє йому встановлювати завищені, неконтрольовані ціни.

За матеріалами Довідки № 03-02/497 (від 04.04.05.)

Чому “Об’єднання...” вигідне міськвиконкому?

Навряд чи Кременчуцький міськвиконком можна назвати монстром, але він має серйозну зацікавленість у роботі “Об’єднання...”. Причому не лише на приватному рівні – коли фірми дружин та чоловіків  міських  чиновників на вигідних умовах орендують виробничі площі “Об’єднання...”, а також продає йому продукцію – також на вигідних умовах.
Існує  ще одна причина – кухарі. Міська влада минулого року вивела  кухарів зі штату шкіл – інакше їм, як вчителям, треба було б платити зарплату з бюджету. Влада це зобов’язання з себе скинула. І домовилась з “Об’єднанням...”, що воно візьме кухарів до себе. “Об’єднання...” узяло. Як патетично вигукнув мер Кременчука на апаратній нараді у губернатора: “Вони утримують кухарів!”
Лукавить мер. Не “Об’єднання...” утримує кухарів. Їх утримують батьки школярів, які оплачують шкільні обіди, приготовані з дорогущих продуктів. Директорка “Об’єднання...” пані Костиря визнала, що 71% торговельної націнки складає фонд заробітної плати (більше 200 осіб). Мінімальний показник змінився, зарплату мають підвищувати. То  якими стануть націнки?



 
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 11 від 14 березня 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх