Covid-19 в Україні/Кременчуці
Дані МОЗ України. Оновлення: 02.07.2020 08:50
Підтверджені:
Україна45887
Кременчук119
Хворі:
Україна24649
Кременчук7
Одужало:
Україна20053
Кременчук108
Померло:
Україна1185
Кременчук4

На Полтавщині відновили зруйновану вандалами меморіальну дошку воїну УПА

3.05.2020, 13:28 Переглядів: 3 032 Коментарів: 8

 

На Гадяччині відновили меморіальну дошку 

У селі Березова Лука Гадяцького району відновили зруйновану меморіальну дошку командиру сотні «Східняки» УПА, уродженцю села Миколі Савченку «Байді». Про це повідомив в.о. голови Гадяцької РДА Сергій Бондаренко. За його словами, поруч встановили відеокамеру, щоб у майбутньому убезпечитись від зазіхань вандалів. Виготовлення і встановлення дошки і відеоспостереження профінансувала Петрівсько-Роменська ОТГ. Нагадаємо, торік у грудні, проросійські вандали зруйнували меморіальну дошку, яка знаходилася на фасаді місцевої школи.


- Гадяцька РДА демонструє єдиний підхід з вшанування пам’яті борців за незалежність. Ми шануємо захисників України різних історичних періодів: УНР, УПА, шістдесятників, НРУ, АТО, ООС, – зазначив Сергій Бондаренко. 


Меморіальну дошку відкрили у 2016 році зусиллями Спілки політв’язнів і репресованих українців у Польщі, Гадяцької райдержадміністрації  та депутатів районної ради. В урочистостях тоді брали участь учні Березоволуцької школи, мешканці села, посадовці з РДА, співробітник Українського інституту національної пам’яті Павло Подобєд, гості з Польщі.


- У Петрівсько-Роменській ОТГ, зокрема в с. Березова Лука, шанують пам’ять про свого видатного земляка. Це місце пам’яті також є важливим чинником патріотичного виховання місцевої учнівської молоді. Закон України «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 ст.» має наповнюватись реальним змістом, тож я вдячний райдержадміністрації, депутатам і голові ОТГ Валентині Бугайовій за ефективне вирішення проблеми», – сказав регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олег Пустовгар.


Він зауважив: «Символічно, що подія відбулася напередодні відзначення днів пам’яті та примирення та перемоги над нацизмом у 2 світовій війні. Тоді українці воювали у складі десятків армій та загонів, але лише Українська повстанська армія була єдиною силою, що воювала за незалежність України. В умовах війни проти нацизму, комунізму та конфлікту із польським підпіллям, УПА не досягла поставленої мети, але надихнула мільйони співвітчизників до подальшої боротьби».


До речі, у 2014 році з ініціативи Олега Пустовгара обласний суспільний телеканал «Лтава» створив короткометражний документальний фільм з циклу «Поборники незалежності. Полтавщина» про  Миколу Лавріновича Савченка – більш відомого в народі як майор «Байда».


Науковим консультантом «короткометражки» та спікером-оповідачем у ній став заслужений працівник культури України, заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт. Микола Савченко («Байда») народився 20 лютого 1921 року у с. Березова Лука Гадяцького району Полтавської області у селянській родині. Закінчив десятирічку та керамічний технікум у Миргороді. Під час служби в РСЧА отримав звання лейтенанта, а під час відступу частин Червоної армії залишився на Полтавщині. У кінці 1943 року Микола Савченко перебирається на територію західної України і вступає до лав УПА в Карпатах, де його призначають командиром підрозділу ВО­5 «Маківка» на Дрогобиччині. У серпні 1944-­го Савченко очолив сотню «Східняки», у якій служили колишні червоноармійці, уродженці центральних та східних областей України. Згодом його сотня «Байди» ввійшла до Лемківського загону ВО-­6 «Сян». У січні 1945 року сотня перейшла згідно з наказом Головного Військового Штабу УПА на територію північно­-східної Тернопільщини. Був  на посаді курінного ад’ютанта й підвищений до старшого булавного, згодом призначений заступником командира 26-­го (Лемківського) ТВ «Лемко» та командиром Перемиського куреня.


У серпні 1947 року відділ УПА під керівництвом «Байди» здійснив успішний рейд на Захід. А у 1948 році Микола Лаврінович був обраний командиром частин, що рейдували на Захід, згодом призначений заступником шефа Місії УПА за кордоном. Емігрував до США у 1950 році, де закінчив студії механічного інженерства, працював за фахом. Був активним в Українській Автокефальній Православній Церкві (УАПЦ), громадському житті, комбатантських організаціях. Петро Миколенко (називав себе саме так, аби не постраждала родина в Березовій Луці ) став одним із організаторів Об’єднання колишніх вояків УПА в США, обирався кілька разів його Головою. У 1973 році проявив себе з-­поміж ініціаторів створення Торонтського  Видавничого комітету «Літопис УПА», став його засновником, членом та співробітником.


Помер легендарний командир УПА «Байда» 1 січня 1979 року в Детройті (штат Мічиган, США).


Північно-Східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті

компанія «Інтера Люкс»

Коментарі: 8

333
3 мая 2020 20:22

2 мая 1945 года закончилась Берлинская наступательная операция. Потери СССР в этой операции составили порядка 75 тысяч убитыми и около 300 тысяч ранеными. Но об этом в газетенке ни слова. Вспоминаете про эссэсовцев, упа, капеланов и иже с ними. Грустно и мерзко.


62 7
98
3 мая 2020 22:58

"...не згасне полум'я слави загонів УПА"

Моїм двом прадідусям довелося боронити рідну землю від червоної наволочі під прапором УНР..

Вічна шана захисникам України усіх поколінь.


10 54
19
3 мая 2020 23:33

Німців у Нюрнберзі покарали, а їх спільників по розв'язанню 2-ї світової війни з-за парєбріка - ні. От і маємо проблеми з їх нащадками заразВ коментах встановлені такі фільтри, що складається враження, що сайт не український і ми повернулись в совок. Нічого не можна назвати своїми іменами


6 38
3 870
4 мая 2020 07:00

Цитата: kremen555
повернулись в совок.
не тот телеграф. уже не тот....


2 19
159
4 мая 2020 10:45

Цитата: kremen555

Німців у Нюрнберзі покарали, а їх спільників по розв'язанню 2-ї світової війни з-за парєбріка - ні. От і маємо проблеми з їх нащадками заразВ коментах встановлені такі фільтри, що складається враження, що сайт не український і ми повернулись в совок. Нічого не можна назвати своїми іменами

 

"Проблемы с нащадками" будут, если Вовка, тот, который с папкой тезки, перекроет экспорт энергоносителей на Украину. Весь уран для украинских АЭС обогащается в России, половина угля для ТЭК импортируется оттуда же, нефтянка наполовину (что сырьем, что готовым продуктом) оттуда же. Украинские танки ездят на российской соляре, а к месту дислокации эшелоны с ними тянут ВЛ80 РЖД. Куча удобрений на украинском рынке их России (ибо газ там дармовой). Сальдо внешней торговли с РФ никогда не было положительным.

Даже на телеграфе москаля нельзя нах послать, фильтры мешают. Обложили со всех сторон smile


12 3
19
4 мая 2020 14:05

Цитата: Kremen.Club
Цита

 

"Проблемы с нащадками" будут, если Вовка, тот, который с папкой тезки, перекроет экспорт энергоносителей на Украину

Може я щось пропустив, і для України вже навіть сонце почало сходити на Параші :) Чого вам не сидиться у своєму чебурнеті - лізете на чужі сайти з маєчнею для розумово обмежених


4 13
3 870
4 мая 2020 14:48

Цитата: Kremen.Club
нефтянка наполовину (что сырьем, что готовым продуктом) оттуда же
Цитата: Kremen.Club
. Украинские танки ездят на российской соляре
не подскажете какие заводы в Украине перерабытывают сейчас нефть и чью? 


3 10
159
4 мая 2020 14:49

Цитата: kremen555
Цитата: Kremen.Club
Цита

 

"Проблемы с нащадками" будут, если Вовка, тот, который с папкой тезки, перекроет экспорт энергоносителей на Украину

Може я щось пропустив, і для України вже навіть сонце почало сходити на Параші :) Чого вам не сидиться у своєму чебурнеті - лізете на чужі сайти з маєчнею для розумово обмежених

 

Погугли. Все, о чем я упомянул, не секрет. Данные публикуются регулярно и являются открытыми. И солнце для Украины да, действительно восходит со стороны России :)


13 1
Коментувати статтю можуть тільки зареєстровані користувачі.
Будь-ласка, УВІЙДІТЬ або ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:Вверх