Світлана Овчаренко

Вулиця Зрадоперемогівська, або Чому Британія – не Кременчук

Під час перейменування вулиць у Кременчуці в процесі декомунізації 2016-2017 я настільки перейнялася темою, що якось мені приснилося голосування за вулицю Зрадоперемогівську й табличка з таким написом. Сон виявився віщим ☺.

Назви кременчуцьких вулиць змінюються з різним успіхом: часом доводиться пригадувати, де були вулиці 40-50-60-років Жовтня, а деколи – намагатися зрозуміти, як знайти вулицю Іонинську, котру й гугл-карти не знають. (Якщо і ви не знали, то це колишня Штабна і Логінова, де знаходиться Придніпровська лікарня).

Така вже доля колонії – віднаходити власну ідентичність, позбавляючись від імперських прикрас, вміло вмонтованих у власну картину світу. Шкода, що лише росссіянські «пєрєімєноватєлі», які міняють табличку «Маріуполь» на «Мариуполь» на вʼїзді до розтерзаного міста, зуміли переконати багатьох українців у тому, що назватися власним іменем давно на часі. Тож не буду обговорювати тезу про те, що перейменування треба відкласти до перемоги, до кращих часів, до економічного зростання чи ще до чогось. Ні!

Якщо перейменовувати вулиці, то як обрати ідеальну назву? – Мені це так само, як імʼя для дитини обирати: майже завжди будуть сумніви і ображені родичі, які хотіли назвати маля на власний розсуд. Більше того, може навіть таке статися, що паспортне імʼя не співпадатиме з тим, як дитина буде зватися. А хтось вирішить врешті змінити документи.

Тепер про організацію процесу перейменування кременчуцьких вулиць. Мені здається, що уроки вдалося засвоїти й висновки зроблені вдало. Хоча, звісно, немає меж досконалості.

Найслабкіше місце – інформування громади. З одного боку, неважко знайти безліч матеріалів про перейменування, з іншого боку, - їх так багато, що не всі знаходять час і нагоду все уважно перечитати. Зате ображаються, що їм не сказали й не пояснили ☺. Тож, шановні громадянки й громадяни, без власних зусиль тут не обійдеться, доведеться таки почитати, подумати й обрати. Або відмовитися від участі, віддавши право голосу активнішим земля(ч)кам. Все по-чесному☹. Часом не виходить здолати проблеми з входом в систему електронного голосування, у такому випадку можна написати письмову заяву. Ось тут гарно написано, де це можна зробити https://poll.kremen.org.ua/poll/inprocess

 

Настав час поговорити про «не-Британію» або про те, чому деякі вулиці так і не будуть названі іменами, що набрали найбільшу кількість голосів. Чому тут немає зради? – Тому, що ніхто такого й не обіцяв.

По-перше, чимало назв пропонувалися одними й тими ж або різними людьми для кількох вулиць. Наприклад, імена Вʼячеслава Чорновола, Марії Примаченко, Катерини Білокур запропоновані для 5 вулиць кожне. Звісно, навіть якщо вони переможуть скрізь, доведеться обирати, яка з вулиць матиме найбажанішу назву, а яким доведеться поступитися.

По-друге, трапляються курйози: чи то помилково, чи то заради сміху деякі пропозиції не відповідали поясненням. Наприклад, вулицю в центрі міста пропонували назвати «1 Занасипською» або поряд з прізвищем відомого історичного діяча фігурує імʼя його сина. Всі вже знають і про прикру помилку під час голосування за перші 30 вулиць: деякі пропозиції, як виявилося, мали бути відсіяні ще на етапі технічного відбору, бо запропоновані або дуже схожі назви вулиць уже існували. Сподіваємося, такі проблеми більше не повторяться, але…

По-третє, результат громадського обговорення визначається за сумою електронного голосування і письмових заяв. Також Комісія з перейменувань бере до уваги побажання родичів людей, чиї імена пропонуються для нових назв вулиць. Тому несподіванки можуть трапитись уже в день підведення підсумків.

І наостанок про кумедні пропозиції, від яких хтось у захваті, а хтось обурюється. Я ніяк не можу вирішити, чи голосуватиму за вулицю Кременчуцьких Вергунів, провулок Борщевий або Пана Коцького, але я просто щаслива, що такі пропозиції подані. Бо ми вільні люди у вільному місті, ми творчі й незашорені, тому можемо розглядати найрізноманітніші варіанти. Врешті, можемо собі дозволити відійти від совіцького шаблонного набору: якщо не імена вождів і директорів заводів, то вулиці Вишнева-Калинова-Малинова. Навіть якщо вибір земляків і землячок цього разу буде іншим, залишаться гарні ідеї для нових вулиць, яких набудуємо у повоєнному Кременчуці після перемоги. Головне - не шукати ворогів серед своїх, бо лише разом ми – сила.

Вірмо в ЗСУ й працюймо на перемогу!

Як і що вийшло з підсумками голосування за перші 30 вулиць, ми з колегою-депутаткою міськради Ларисою Гориславець розказуємо у відео https://youtu.be/5WY2omUk5hU

Голосувати за нові назви вулиць тут: https://poll.kremen.org.ua/poll/inprocess/14  Визначитися треба до 6 вересня. А потім буде наступне голосування за наступні 30 вулиць.

Залишайте коментарі в Фейсбуці

 

Світлана Овчаренко, історикиня, членкиня комісії з перейменування вулиць

Теги:

ТОП-3 думок за тиждень

Стань блогером

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Кременчуцький ТелеграфЪ, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

rv.telegraf@gmail.com


Свіжий випуск

№ 40 від 6 жовтня 2022

Читати номер
Попередні випуски
Вверх