У серпні порівняно з липнем газ від ТОВ «Кременчукгаз-постачання» подорожчав на 40%. Так, ціна на серпень складає 4,2 грн за 1 куб м (4200 за 1000 куб м) проти 2,97 грн за 1 куб м (2974,96 грн за 1000 куб м).
У ТОВ «Кременчукгаз-постачання» нагадали, що платити за газ слід до 10 числа місяця, наступного за розрахунковим.
У ціну не входить вартість послуг оператора газорозподільних мереж, тобто плата ПрАТ «Кременчукгаз», який здійснює розподіл газу. Нагадаємо, цей платіж виокремлений у квитанціях і залежить від обсягів спожитого за рік газу.
Серпень — це місяць змін на газовому ринку: відтепер споживачі можуть самостійно змінити постачальника газу. І водночас, газорозподільні компанії вже втратили статус ПСО (постачальника зі спеціальними обов’язками): тепер ціну не регулює НАК «Нафтогаз України» – вона регулюється лише ринком.
Як бачимо, ціна почала рости.
На його думку, нинішнє зростання ціни пов’язано з тим, що до повного переходу на ринкові відносини НАК «Нафтогаз України» необгрунтовано знижував відпускну ціну.
Для порівняння: у липні ціна на газ для промисловості від НАК «Нафтогаз України» складала 3570 грн за 1000 куб м (за умови споживання понад 50 тис куб м) і 4150 грн за 1000 куб м (за умови споживання до 50 тис куб м). Водночас ціна на газ від НАКу за умовами ПСО (базова ціна для населення) складала 2297,53 грн за 1000 куб м.
{banner_google}
Ціна у постачальників відрізняється
Відтепер ціна на газ може суттєво відрізнятися у різних постачальників.
Наприклад, ДК «Газ України» (дочірня компанія державної НАК «Нафтогаз України») пропонує населенню два тарифи – «Місячний» – у серпні ціна складає 3,24 грн за кубометр (на гривню дешевше, ніж у ТОВ «Кременчукгаз-постачання», цей тариф буде змінюватися щомісяця. Також компанія пропонує тариф «Річний» – на 12 місяців, по 4,73 грн за кубометр; цей тариф не залежатиме від коливань на ринку і буде доступним з 15 серпня.
Деякі з постачальників (наприклад, ТОВ «Полтавагаз збут») ціну на серпень ще не сформували.
Чи ростиме ціна?
Валерій Кузьминський прогнозує, що ближче до опалювального сезону ціна на газ для населення ростиме, у тому числі й у державної компанії «Газ України».
– Але все залежатиме від того, який ресурс буде на ринку, – каже директор ТОВ «Кременчукгаз-постачання».
Натомість Богдан Оксененко, голова правління ПрАТ «Кременчукгаз» (оператора газорозподільних мереж) не береться прогнозувати ціну, бо на ринку, за його словами, у зв’язку зі змінами раптом утворився дефіцит газу. Річ у тім, що НАК «Нафтогаз України» вже не зобов’язаний продавати газ іншим трейдерам.
Доки оператори газового ринку з’ясовують стосунки і розбираються з несподіваним дефіцитом ресурсу, споживачі можуть, навіть не виходячи з дому (заповнивши заявку онлайн на сайті) змінити газопостачальну компанію, якщо раптом почала не влаштовувати ціна. Як це зробити — у наступній публікації на нашому сайті.
P.S: Ціна на газ (включно по червень) знижувалася. А за рік (по травень) вона знизилася майже втричі. У травні Богдан Оксененко прогнозував, що ціна на газ падатиме ще принаймні півроку. Але через штучний дефіцит газу ситуація змінилася.