Відзавтра певні ліки можна буде придбати в аптеці лише за рецептом

31.03.2023, 15:33 Переглядів: 2 684 Коментарів: 3

 

На рівні з електронними рецептами паперові продовжать діяти в Україні

Починаючи з 1 квітня, певні ліки можна буде придбати в аптеці лише за рецептом, нагадує Міністерство охорони здоров'я. Водночас на рівні з електронними рецептами паперові продовжать діяти в Україні, щонайменше до закінчення воєнного стану.

Е-рецепт пошириться на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, що підлягають відпуску за рецептом лікаря та які пацієнт купує за власні кошти. При цьому МОЗ не розширює та не змінює перелік рецептурних ліків. Тобто всі ті ліки, що і раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря, відтепер можна буде придбати і за е-рецептом. 

Виписати рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей державних, комунальних чи приватних клінік, або ж лікар-ФОП. 

Під час огляду лікар сформує електронне призначення, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків. У разі, якщо ви маєте гостре чи хронічне захворювання або потребуєте продовжити лікування чи профілактики, електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати дистанційно, звернувшись до свого сімейного лікаря. Для цього в системі попередньо обовʼязково має бути зафіксований діагноз та призначення від лікуючого лікаря.

Водночас якщо ви чи ваші близькі не маєте мобільного телефону, лікар зможе зробити вам призначення на паперовому рецептурному бланку. Так ви зможете отримати рецепт на ліки у будь-якого лікаря та погасити його у будь-якій аптеці у зручний для вас спосіб.

Як же отримати електронний рецепт на рецептурний препарат?

  1. Необхідно обовʼязково звернутися до лікаря на прийом.
  2. На прийомі ви можете обрати, за яким рецептом бажаєте придбати ліки в аптеці – електронним чи паперовим.
  3. Якщо ви обрали електронний рецепт, під час огляду лікар за потреби зареєструє вас в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ) та сформує е-рецепт, вказавши діючу речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з прийому ліків. 
  4. Після цього ви отримаєте СМС-повідомлення з номером електронного рецепта та унікальним кодом його погашення.
  5. Ви можете придбати ліки за електронним рецептом в аптеці протягом 10 днів (якщо це наркотичні (психотропні ліки) або протягом 30 днів (для решти рецептурних препаратів).
  6. Для того, щоб придбати ліки, достатньо повідомити фармацевту потрібні реквізити з СМС – номер рецепта та код погашення.
  7. Фармацевт запропонує вам наявні в аптеці лікарські засоби, які містять діючу речовину, що призначив вам лікар – так ви зможете обрати ліки відповідно до вашого бюджету. 

Завдяки доступу до медичної інформації в ЕСОЗ, лікуючий лікар зможе переглянути історичні меддані, дізнатися про супутні захворювання та іншу інформацію, яка необхідна для призначення лікування.

Також військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, залучені волонтерські та благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу гуртово безпосередньо у дистриб’юторів і для цього рецепт не потрібен.

МОЗ відповідає на найпоширеніші питання про дане нововведення

Міф: На всі ліки тепер буде потрібен рецепт.

Правда: Ні, рецепт потрібен лише на рецептурні ліки. МОЗ не змінює перелік та умови відпуску рецептурних ліків. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря тепер можна буде придбати не лише за паперовим, але й за електронним рецептом.

Міф: Рецептурні ліки будуть відпускатися виключно за е-рецептом.

Правда: Ні, ліки можна придбати як за паперовим, так і е-рецептом. При цьому е-рецепт має ряд переваг над паперовим бланком, а тому зручніший зокрема і при регулярному прийомі ліків.

Міф: За відсутності світла буде неможливо отримати рецепт на ліки!

Правда: За відсутності світла лікар випише вам паперовий рецепт. На перехідному періоді впродовж воєнного стану аптеки зобовʼязані використовувати як електронні, так і паперові рецепти.

Міф: Це непотрібні зміни під час війни!

Правда: Відпуск рецептурних ліків завжди мав здійснюватися за призначенням лікаря, ця вимога не є новою, з квітня лише додається додатковий інструмент – е-рецепт. Е-рецепт буде вводитися поступово з можливістю використання паперових рецептурних бланків.

Міф: Багато ВПО не зможуть отримати ліки, оскільки втратили доступ до своїх сімейних лікарів.

Правда: Для отримання електронного рецепта не потрібно мати декларацію з сімейним лікарем. Виписати рецепт на рецептурний препарат зможе будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування – хірург, терапевт, кардіолог чи онколог.

Міф: Тепер неможливо буде отримати ліки, оскільки запис до лікаря на декілька днів вперед!

Правда: Якщо ви відчуваєте погіршення самопочуття, обовʼязково зверніться до лікаря. Лікар зможе оцінити стан вашого здоровʼя, провести клінічну діагностику та призначити лікування, яке буде ефективним та безпечним для вас. А всі повторні рецепти на потрібні ліки ви зможете отримати дистанційно. У разі екстрених ситуацій також пацієнт може викликати бригаду швидкої медичної допомоги. Не уникайте та не відкладайте лікування!

Міф: Тепер лікарі призначатимуть лише дороговартісні ліки.

Правда: Насправді електронний рецепт не містить торгових назв препаратів, а лише міжнародну непатентовану назву, іншими словами – діючу речовину. Так ви зможете самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу з відповідною речовиною, відповідно до свого бюджету. Ні лікар, ні фармацевт не зможе вплинути на ваш вибір.

Міф: Тепер буде неможливо придбати ліки проти тиску/алергії/знеболювальні засоби без рецепта.

Правда: Якщо цей препарат відповідно до інструкції підлягає відпуску виключно за рецептом лікаря, у такому випадку дійсно потрібен рецепт. Однак це не нова норма, МОЗ не змінює правила відпуску лікарських засобів. При цьому ви завжди можете отримати рекомендацію від фармацевта щодо безрецептурних аналогів зазначених ліків, а ще краще – звернутися до лікаря, який призначить вам ефективне лікування.

Міф: Це незручно для пацієнтів, які мають хронічні захворювання.

Правда: З впровадженням е-рецепта не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоби отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити зокрема і дистанційно. Призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні. Це ще одна перевага електронного рецепта над паперовим.

Міф: Тепер неможливо буде придбати навіть звичайний етиловий спирт без рецепта!

Правда: Дійсно, існують певні обмеження на відпуск спиртових розчинів. Проте в асортименті аптек можна знайти упаковки, які не підлягають відпуску за рецептом. Є доступні опції в іншому обʼємі або ж є інші антисептичні засоби, які можна вільно купити аптеці.

Міф: Тепер комбіновані оральні контрацептиви та контрацептиви екстреного застосування будуть за рецептом!

Правда: Здебільшого всі гормоновмісні лікарські засоби є рецептурними у багатьох країнах світу, оскільки можуть мати серйозний влив на гормональне здоровʼя та самопочуття жінки. Саме тому їх застосування має контролюватися медичним спеціалістом. Ця норма не є новою і є поширеною світовою практикою. У разі тривалого прийому КОК лікар може виписувати рецепт на ліки дистанційно, це суттєво спростить процес призначення.

Міф: Тепер буде неможливо придбати ліки для тварин у звичайній аптеці!

Правда: Жодних додаткових змін чи обмежень щодо відпуску лікарських препаратів для тварин не передбачається.

Автор: Катерина Турубара Джерело фото: УП
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Коментарі: 3

1 042
31 березня 2023 15:44

У нашій країні дуже вумні керівники полюбляють труси на сраку вдягати через голову. Спокатку критично скоротили медичний персонал. Потім тих хто залишився вирішили доконати чергами заради предбання ліків від кожного проносу.

Чому свербить робити це саме зараз? У воєнний час ? Аби ще більше дратувати й без того переляканих людей? ТПО їздять по всій країні . Як отримати ліки у їншому місті? При кожному проносі швидку викликати?


14 0
472
31 березня 2023 16:24

[quote=evil]При кожному проносі швидку викликати?[/quote

Міф: На всі ліки тепер буде потрібен рецепт.

Правда: Ні, рецепт потрібен лише на рецептурні ліки. МОЗ не змінює перелік та умови відпуску рецептурних ліків. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря тепер можна буде придбати не лише за паперовим, але й за електронним рецептом.

Все буде як і раніше. Журналюги просто роздули новину, але в саму її суть не дочитались. Ось і все.


12 10
407
31 березня 2023 18:24

Зателефонував знайомому лікарю, і запитав, чи правда, що він тепер буде хронічним хворим виписувати рецепти по телефону. Він відповів, що так, але в робочий час, а потім телефон вимикається. В робочий час до нього запис на неділю, тому вільного часу на такі рецепти у нього не буде. Значить черга збільшиться в кілька разів, і за цей час люди заплатять своїм здоров'ям. Цитата: Andron777

[quote=evil]При кожному проносі швидку викликати?[/quote

Міф: На всі ліки тепер буде потрібен рецепт.

Правда: Ні, рецепт потрібен лише на рецептурні ліки. МОЗ не змінює перелік та умови відпуску рецептурних ліків. Усі ліки, що й раніше підлягали відпуску за рецептом лікаря тепер можна буде придбати не лише за паперовим, але й за електронним рецептом.

Все буде як і раніше. Журналюги просто роздули новину, але в саму її суть не дочитались. Ось і все.

Судячи з аватарки, Ви досі ржете? 


7 0

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 19 від 11 травня 2023)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх