Відкрите звернення секретаріату Кременчуцької міської організації НСЖУ до міського голови Олега Бабаєва

19.07.2012, 09:13 Просмотров: 3 170 Комментариев: 11

Звернутися з відкритим листом на вашу адресу кременчуцьких журналістів змусили систематичні прояви невмотивованої відмови в наданні інформації незалежним ЗМІ.

Шановний міський голово!

Звернутися з відкритим листом на вашу адресу кременчуцьких журналістів змусили систематичні прояви невмотивованої відмови в наданні інформації незалежним ЗМІ.


Ситуація загострилася протягом останніх двох тижнів. А саме: на прохання дати коментар чи відповісти на просте запитання, що має суспільний інтерес, директори комунальних підприємств, окремих структурних підрозділів виконкому відповідають: «Все – тільки через прес-службу виконкому». Так, секретар управління освіти взагалі відмовилася з‘єднати кореспондента «Телеграфа» з керівником, посилаючись на якесь розпорядження. Питання було суспільно важливе і стосувалося наявності місць у дитсадках.
Журналіста газети «Програма плюс» відправляв у прес-службу керівник КАТП-1628 (питання стосувалося норм накопичення сміття і їх застосування – це при тому, що інформація про послуги і тарифи має надаватися безперешкодно всім громадянам).

Найбільше утисків отримала редакція приватного телеканалу «Візит»: її кореспонденти зафіксували за допомогою аудіозаписів і задокументували безліч відмов у наданні суспільно важливої, відкритої за доступом публічної інформації. Навіть лікар одного з комунальних медичних закладів відмовився надати інформацію в ефірі щодо профілактики хвороби, посилаючись на усну заборону керівництва. Це ще неповний перелік відмов. На вимогу «Телеграфа» надати письмове розпорядження, яким передбачений режим доступу «тільки через прес-службу» - а журналісти мали намір оскаржувати дане розпорядження у суді – керівник прес-служби відповіла, що письмового розпорядження не існує.

Ми розуміємо, що письмового розпорядження й не може існувати. Оскільки зміст того, що насправді відбувається у результаті усних вказівок є ні чим іншим, як ЦЕНЗУРОЮ.
Одне з визначень цензури (відповідно до ст. 24 ЗУ «Про інформацію») – це накладання заборони на інформацію: у Кременчуці це заборона керівникам підрозділів виконкому, комунальних підприємств спілкуватися з журналістами. Відповідно до цієї ж статті Закону, «забороняються втручання у професійну діяльність журналістів, контроль за змістом поширюваної інформації, зокрема з метою поширення чи непоширення певної інформації, замовчування суспільно необхідної інформації, накладення заборони на висвітлення окремих тем, показ окремих осіб або поширення інформації про них, заборони критикувати суб'єкти владних повноважень».

Цензура і втручання у діяльність журналістів в Україні заборонені законом і є злочином, за який передбачена відповідальність.

Натомість Закон гарантує можливість вільного одержання, використання, поширення інформації. Обмеження права на інформацію можливе «виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя» (ст. 34 Конституції України, ст. 6 ЗУ «Про інформацію»). Жодне із цих обмежень не може бути застосоване до наведених нами прикладів відмови у наданні інформації та звуження шляхів її отримання.

Слід підкреслити, що журналісти у силу своєї професійної діяльності користуються переважним правом на отримання інформації, а прес-служби створюються для сприяння діяльності ЗМІ. Робота прес-служб не має нічого спільного з контролем за розповсюдженням інформації, з дозуванням інформації, з функціями бар‘єру у спілкуванні з посадовим особами – а це ті тенденції, які простежуються у Кременчуці. Тим більше, робота прес-служби виконкому ніяк не стосується комунальних підприємств, які є окремими юридичними особами.

Така ситуація суперечить не лише Законам України а й здоровому глузду: представник прес-служби міськвиконкому не може бути фахівцем в усіх питаннях – від тарифів на сміття до лікування хвороб.

У обмеженнях та заборонах простежується певна мета: за допомогою бар‘єра (прес-служби) позбавити можливості читачів та глядачів незалежних ЗМІ збалансованої та повної інформації і натомість замінити її контрольованим «ерзацем». Тобто висвітленням тем під кутом зору, який вигідний владі.

Неодноразово, всупереч вимогам законодавства про прозорість роботи органів місцевого самоврядування, у міськвиконкомі проводили закриті для журналістів наради, хоча питання, які на них розглядалися (розподіл бюджетних коштів, побудова мосту тощо) є предметом посиленої суспільної уваги.

Оскільки Ви, Олеже Мейдановичу, є першим керівником міста, а прес-служба підпорядкована міській раді і міськвиконкому – органам, які Ви очолюєте, то Ви є й відповідальним за порушення права на інформацію і за позбавлення читачів незалежних ЗМІ отримувати її з різних джерел. Згадується Ваш виступ у програмі комунального телебачення, де Ви сказали, що воно буде «правильно показувати про зміни, які відбуваються у Кременчуці». З того часу й почалися відмови керівників від надання інформації незалежним (не комунальним) ЗМІ – треба розуміти, аби не просочилися «неправильні» новини про діяльність міської влади.


Вимагаємо негайно припинити цензуру в будь-яких її формах і проявах та закликаємо до конструктивного діалогу зі ЗМІ незалежно від їх форми власності.

Вимагаємо забезпечити доступ громадян до публічної інформації, а саме – до всіх проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування шляхом оприлюднення їх на сайті міської ради. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації», нормативно-правові акти (а це проекти рішень сесії, виконкому), оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Натомість у Кременчуці до моменту прийняття оприлюднюються не всі проекти рішень виконкому, а проекти рішень сесій міської ради не оприлюднюються взагалі, чим порушується закон.


Автор: editor
Теги: СМИ

Комментарии: 11

0
19 июля 2012 09:26

ДА, НА ВОЙНЕ КАК НА ВОЙНЕ..........

0
1 671
19 июля 2012 09:31

ждем опубликованного ответа, полученного в установленные законом сроки winked

или обращение не предполагает ответа?

0
0
19 июля 2012 12:13

Прокуратура открыла телефонные линии. Нужно звонить)

0
0
19 июля 2012 12:45

тихо... не мешайте молодой команде "кушать".

0
1 230
19 июля 2012 14:49

Цитата: НИКОЛАЙ.Н
ДА, НА ВОЙНЕ КАК НА ВОЙНЕ........

Войнушка тільки починається...

...

Доречі, директор комунального автопарку, кажуть, навіть не громадянин України!
Чи отримаю відповідь на офіційний запрос?!


...

0
1 880
19 июля 2012 16:15

Язычник,
ucerg,


"Нам, татарам, лишь бы даром" ... "Незваный гость хуже татарина"... "Сегодня ты жуёшь лаваш - а завтра Родину продашь!"... как то само собой вспомнилось (из народной творчести). smile

0
0
19 июля 2012 19:23

Пора уже понять:Кременчуг-государство в государстве.

0
4 735
19 июля 2012 20:44

Да уж, Бабаев диктатор еще тот! Только забывает, что все они потом плохо кончают!

0
1 230
19 июля 2012 21:52

Цитата: КАПУША
Да уж, Бабаев диктатор еще тот! Только забывает, что все они потом плохо кончают!

Ото ж. Забули Чаушеску з жінкою...

0
1 297
19 июля 2012 21:53

Я думаю, что уже вряд ли что получится хорошее, (особенно если будущие выборы оставят у руля действующую власть) ведь такой же беспредел творится не только в Кременчуге, а и по всей Украине.
Неуже ли не понятно, кто пришел к власти в Украине? Те, которым абсолютно наплевать на законы и мнение других. А Бабаев и Кременчуг - это маленькая копия всей Украины. Я не удивлюсь если через некоторое время, в Украине, всех борцов за правду и адекватных журналистов, объявят террористами или организаторами различных антинародных организаций и под предлогом очистки страны от экстремистов, угрозами и шантажом, заставят замолчать.

0
0
20 июля 2012 00:36

Гы, мы кажися дохихикались....

Они раньше как рты раскрывали так потом весь Кременчуг (и не только) день ржал над их "пЭрлАми".....

Видать научились молчать в тряпочку. lol

Журналистов жалко только.....

0
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх