Сім кроків до створення ОСББ

14.03.2016, 08:30 Переглядів: 9 226

Сім кроків до створення ОСББ

З чого починати і якою має бути послідовність дій при створенні об’єднання співвласників багатоквартирних будинків

Із 1 липня 2015 набув чинності Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Відповідно до нього, жителі є співвласниками, незалежно від того, чи створене в будинку ОСББ (об'єднання співвласників багатоквартирного будинку). І самі співвласники до 1 липня 2016 року повинні визначитися, хто ж буде надавати послуги з утримання будинку.

 

«ТелеграфЪ» уже розповідав, як можна управляти будинком. Нагадаємо, є три способи: управляти самостійно (без створення ОСББ, і тут є багато законодавчих прогалин), створити ОСББ чи обрати управителя. Якщо мешканці самі нічого не вирішать, управителя їм нав’яже місцева влада – і тоді від вас знову не залежатиме ні тариф, ні черговість та якість ремонтів у будинку.

 

Найбільш відповідальний та перевірений спосіб управління, при якому мешканці здатні впливати на всі ці речі – це створення ОСББ. Сьогодні ми розповімо, з чого починати і якою має бути послідовність дій співвласників.

 

Переваги ОСББ 

  • Кожен мешканець будинку може брати участь в управлінні будинком: голосувати на загальних зборах за кошторис, розмір внесків на утримання ОСББ, за порядок їх використання, обирати правління ОСББ, його голову.
  • ОСББ має право здавати в оренду загальне майно будинку та самостійно витрачати отриманий в результаті цього дохід на утримання будинку. Це може бути розміщення реклами на будинку, здача в оренду вільних приміщень.
  • Усі належні пільги та субсидії по сплаті квартплати та житлово-комунальних послуг для членів ОСББ зберігаються.
  • За згодою членів ОСББ у якості квартплати для деяких мешканців може зараховуватись трудовий внесок (наприклад, двірник, сантехнік можуть бути з цього ж будинку).
  • Усі платежі мешканців будинку і доходи від використання загального майна йдуть на розрахунковий рахунок ОСББ та витрачаються на обслуговування і ремонт будинку.
  • Члени ОСББ мають можливість здійснювати контроль за фінансово-господарською діяльністю об’єднання за допомогою ревізійної комісії або самостійно.
  • Члени ОСББ самостійно обирають компанії (або наймають осіб), які ремонтуватимуть будинок, прибиратимуть.
  • ОСББ є неприбутковою організацією і не сплачує податок на прибуток та податок на додану вартість. 
  • ОСББ, як юридична особа, може брати кредит у банку для проведення ремонту чи модернізації будинку, встановлення приладів обліку води, тепла, газу тощо. Є державна програма пільгового кредитування ОСББ на утеплення будинку. УЖКГ Кременчука за рахунок бюджету надає підтримку ОСББ на капітальні ремонти.

СІМ КРОКІВ

 

1 Створити ініціативну групу (не менше 3 співвласників будинку)

 

2 Сформувати реєстр співвласників будинку: зібрати дані про власників житлових і нежитлових приміщень, скласти списки 

Варто знати: наразі відкрито Державний реєстр речових прав на нерухоме майно. Аби прискорити цю роботу, варто скористатися його даними. З нього можна отримати інформаційну довідку про власників житлових та нежитлових приміщень у будинку.

 

3 Провести роз’яснювальну роботу серед мешканців 

На цьому етапі ініціаторам створення ОСББ слід вивчити нормативну базу та переваги ОСББ. А також отримати інформацію про технічний стан будинку, його економічні показники: скільки коштів нараховується в якості оплати, скільки нинішній управитель витрачає на утримання, на чому можна зекономити. Важливо з’ясувати інформацію про хронічних боржників. Усе це допоможе скласти кошторис витрат будинку та представити його на установчих зборах.

 

4 Скликати установчі збори ОСББ 

Оголосити про їх проведення слід не пізніше ніж за 14 днів до самого заходу, при цьому повідомити кожного співвласника: вручити лист під розпис або відправити рекомендованим листом. Повідомлення містить інформацію про те, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного. Крім того варто підготувати пропозиції про склад правління ОСББ та ревізійної комісії, проект статуту ОСББ.

 

5 Провести установчі збори 

На них ухвалюється рішення про створення ОСББ, затверджується його статут, обирається правління та голова ОСББ. Рішення оформлюється протоколом зборів. Установчі збори веде голова зборів, обраний більшістю голосів. Кожен співвласник (або його представник) має кількість голосів пропорційно до площі квартири (або нежитлового приміщення) у будинку до площі всіх квартир та нежитлових приміщень. Якщо 50% площі належить одному власнику, кожен співвласник має один голос (незалежно від площі квартири). Рішення вважається ухваленим, якщо за нього проголосувало більше половини співвласників. Якщо рішення не ухвалено, ініціативна група може провести додаткове письмове опитування. Рішення оформлюється особистим підписом того, хто проголосував, із зазначенням «за» чи «проти». Враховуються і голоси, отримані на зборах, і голоси під час опитування. 

 

6 Реєстрація ОСББ 

Збори мають доручити реєстрацію ОСББ майбутньому голові або членам ініціативної групи. Установчі документи підписує голова зборів або інша уповноважена зборами особа. Реєстрація здійснюється у Центрі надання адміністративних послуг на вул. Перемоги, 2 (адмінприміщення виконкому). Довідки за телефонами: 37196; 37120. ОСББ вважається створеним з моменту реєстрації. 

 

7 Оформлення документації 

 

Після реєстрації ОСББ слід звернутися до таких органів у Кременчуці:

 

– до управління статистики (вул. Коцюбинського, 4, каб. 4, тел. 3-70-90).

– до Кременчуцької об’єднаної державної податкової інспекції для взяття на облік (форма 1-ОПП) та включення до реєстру неприбуткових організацій (форма 1-РН) (вул. Красіна, 76,  тел. 74-22-90).

– до управління Пенсійного фонду України  (вул. 50-річчя СРСР, 9, тел. 3-31-11).

 

 

Корисні телефони

3-51-31 – Ісхакова Марина Іванівна, працівник УЖКГ, яка надає консультації зі створення ОСББ

067-158-26-16 – Людмила Леванда, заступник голови Асоціації ОСББ «Кременчук»

 

163 ОСББ та ЖБК наразі у Кременчуці

2013 року створено 7 ОСББ, 2014 – 4, 2015 – 6. Наразі, у 2016 році, на стадії створення ще 4 ОСББ.

Співвласники 1159 багатоквартирних будинків допоки не визначилися, як управляти своїм спільним майном.

 

Законодавство

 

Закон України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»

Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Постанова КМУ «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» від 11.10.02 р. № 1521.

Наказ Держжитлокомунгоспу «Про затвердження Типового статуту об'єднання співвласників багатоквартирного будинку та Типового договору відносин власників житлових і нежитлових приміщень та управителя» від 27.08.03 р. № 141

 

Останній крок: відкрити рахунок у банку, виготовити печатку ОСББ

 

Якщо у вас виникли питання щодо ОСББ, або ви хочете поділитися досвідом, пишіть в коментарях або на електронну адресу автора матеріалу: t.donchenko88@gmail.com.

Ми підготуємо відповіді на ваші запитання.

Автор: Татьяна Донченко
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Коментувати статтю можуть тільки зареєстровані користувачі.
Будь-ласка, УВІЙДІТЬ або ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.

ВСЕ ПРО ОСББ:

Усі жителі багатоповерхівок тепер, згідно із законом, є їх співвласниками. До 1 липня 2016 року кременчужани мали визначити, як управляти своїм житлом.

Найбільш перевірений і відповідальний з цих способів управління, при якому жителі, дійсно, можуть впливати на стан будинку – створити ОСББ. Діяльність його регулюється Законом «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Як створити ОСББ, читайте тут.

Про практику роботи ОСББ ми розповімо в цьому сюжеті. Якщо у вас виникли питання, ми підготуємо відповіді, пишіть t.donchenko88@gmail.com

Читайте також:Свіжий випуск

№ 25 від 23 червня 2022

Читати номер
Попередні випуски
Вверх