Заживемо, як у голлівудських детективах: в Україні почав діяти новий Кримінально-процесуальний кодекс

25.11.2012, 11:33 Просмотров: 4 661 Комментариев: 10

Заживемо,  як у голлівудських детективах: в Україні почав діяти новий  Кримінально-процесуальний кодекс

Із 20 листопада набрав чинності  новий Кримінально-процесуальний кодекс України. Юристи та політики не можуть дійти згоди в багатьох питаннях: коли він запрацює на повну, чи зникнуть тортури в міліції та чи буде звичайним українцям від нововведень якась користь. «ТелеграфЪ» дає відповіді

20 листопада – переломна для України дата. Саме в цей день люди мали прокинутися в країні, де немає місця вибиванню показань в міліцейських застінках, підозрювані не гниють роками в ізоляторах, а захист та сторона обвинувачення отримують у суді рівні можливості. Принаймні про це заявляють автори нового Кримінально-процесуального кодексу України (далі – КПК), який вже починає діяти.

 

Деякі українські правозахисники налаштовані менш позитивно – вони вважають, що корумпованість правоохоронної системи і судів просто не дасть працювати нормально.

 

– Розробники Кримінально-процесуального кодексу говорять, що це щось передове, – заявив адвокат, президент Ліги захисту прав людини Ігор Годецький. – Я вважаю, що на цей кодекс чекатиме доля Податкового кодексу (до останнього парламент вніс вже кілька десятків змін – ред.).

 

Ніяких повторних розглядів та дорозслідувань

 

Відтепер суд не має права приймати рішення, аби відправити справу на повторний розгляд. Суддя зобов'язаний винести обвинувальний або виправдувальний вирок. Слідчі повинні працювати якісно та швидко – багатомісячних розслідувань та дорозслідувань вже не буде.

 

Можна буде домовитися та примиритися

 

Відтепер по ненасильницьких злочинах обвинувачений та потерпілий можуть укласти договір примирення. Це може бути мирова угода (у разі відшкодування збитків) або домовленість про зменшення терміну позбавлення волі в обмін на визнання провини. Це має «розвантажити» суди від дрібних справ.

 

Встановлюються терміни розслідування

 

Чітко встановлюються можливі терміни розслідування та суду: для злочинів середньої і легкої тяжкості – 6 місяців, для тяжких і особливо тяжких – 1 рік. Це нововведення має розвантажити переповнені слідчі ізолятори. За словами нардепа Володимира Олійника, вже за два тижні суди почнуть випускати людей, що відсиділи в СІЗО свої рік чи півроку.

 

Чуткам тепер можуть повірити

 

Новий КПК вводить «показання з чужих слів». Вони можуть розглядатися в суді. Звісно, разом із іншими доказами. Все на розсуд суду.

 

Вводиться монополія адвокатів

 

 

Відтепер захисником особи в кримінальному процесі може бути тільки адвокат, внесений до Єдиного реєстру адвокатів України. Раніше цим могли займатися люди без спеціальної освіти. Передусім, нововведення вдарить по гаманцях підозрюваних. У Кременчуці, наприклад, 293 реєстрових адвоката. Ознайомитися з їх переліком можна на сайті Вищої кваліфікаційної комісії vkka.gov.ua.

 

Правозахисник Дмитро Гройсман зауважує, що адвокатська монополія вводиться не лише на захист підозрюваних, обвинувачуваних, підсудних осіб, а й на представництво інтересів жертви.

 

– У нас адвокатура є дуже дорогою, – пояснив пан Гройсман. – Вона не є незалежною і, на жаль, формується з колишніх прокурорів, міліціонерів, які дослужилися до пенсії... Ця монополія дуже серйозно вдарить по кишені українців.

 

Небезпечних – в ізолятор, не дуже небезпечних – на підписку

 

За новим КПК, під вартою будуть тримати лише тих, хто вчинив насильницькі дії або злочини, що спричинили чиюсь смерть. Решту підозрюваних відпускатимуть на підписку про невиїзд або під заставу (від 1 до 300 тис грн), або саджатимуть під домашній арешт. Це вирішуватиме суд. На тих, хто сидітиме вдома, одягатимуть спеціальні електронні браслети для контролю за місцем перебування (такі цяцьки ми бачили лише в кіно

 

Чи зникнуть тортури в міліції?

 

Завдяки новому КПК будуть практично унеможливлені тортури в міліції, – заявив перший заступник голови парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Володимир Олійник. – Чому? Тому що вибите «зізнання» нічого не буде варте в суді, який вимагатиме саме доказів вини. Щире зізнання може лише полегшити вирок підсудному.

 

Суд присяжних – лише для тих, кому загрожує довічне ув'язнення

 

Одна із «екзотичних» новинок – суд присяжних. Новий КПК передбачає, що людину, якій загрожує довічне ув'язнення, за її бажанням, судитимуть колегія суддів разом із трьома присяжними.

 

 

Знайомтеся – слідчий суддя

 

Новий КПК вводить поняття «слідчий суддя». Саме він слідкуватиме за дотриманням прав людини під час слідства та конт­ролюватиме дії слідчих – надаватиме дозвіл на проведення обшуку або стеження, обиратиме запобіжний захід для підозрюваного.

 

 

З'являться мисливці за головами високопосадовців

 

В Україні створять Державне бюро розслідувань (ДБР), яке візьметься за злочини, які скоїли високопосадовці, прокурори, співробітники правоохоронних органів, судді. За словами генерального прокурора Віктора Пшонки, формування ДБР буде проходити неспішно, завершиться за 5 років.

 

«За склом»

 

Обвинувачувані під час судових засідань тепер сидітимуть не в клітці, а за скляною чи пластиковою перегородкою. Звісно, така європеїзація «влетить у копієчку». Підсудних ще довгенько «ховатимуть» в залізній клітці.

 

Рівні можливості адвоката та прокурора

 

Адвокат відтепер допускається до всіх доказів, результатів експертизи. Прокурор зобов'язаний показати захисту все, що він має, і навпаки. Якщо одна сторона укриє доказ, його не можна буде представити в суді.

 

Покращення для бізнесменів


Слідчим тепер доведеться доводити в суді, що з фірми необхідно вилучити документацію. Якщо цього не буде – всі папери мають повернути в триденний строк.

 

Впроваджується відеодопит

 

Якщо свідок не може прибути на суд (живе в іншому місті), то із ним влаштовується відеоконференція. Так само обвинувачуваний може давати показання із СІЗО.

 

 

У міліції не вистачає 5-7 тисяч слідчих


Для повноцінної роботи органів внутрішніх справ в умовах дії нового Кримінально–процесуального кодексу необхідно кілька тисяч слідчих.

– Чи зможуть наші слідчі працювати з новим навантаженням? – коментує начальник головного слідчого управління МВС Василь Фаринник. – Структура прийняття рішень залишається та сама, але нам додатково потрібно 5-7 тисяч слідчих. Це нереально зробити одним махом. Треба поступово. Хай буде 3-5 років. І тому не слід говорити, що ми не впораємось. Впораємось, але не одразу.

 

Підготував Станіслав КОНСТАНТИНОВ, за матеріалами ЛIГАБiзнесIнформ, Gazeta.ua, texty.org.ua, Інтерфакс-Україна, Українська правда, Сегодня
Наш огляд не можна вважати повним та глибоким, оскільки тема дуже об'ємна. 
Ми обов'язково до неї ще повернемося
Автор: Станислав Константинов
Теги:

Комментарии: 10

0
25 ноября 2012 11:51

КОДЕКС то новый. А судьи, прокуроры старые!Как служили они властям так и будут! В нас в городе кодекс пишется в горисполкоме! Какую музыкальную "ОПЕРУ!" Бабай напишет- такую суды и исполняют!

0
0
25 ноября 2012 13:59

А защита зашкалит за все мыслимые пределы!

0
0
25 ноября 2012 16:32

Грубейшая ошибка...
"Кримінальний процесуальний кодекс України" вообще-то..., а не кримінально-процесуальний кодекс. Жаль журналиста, который белое видит как черное...

0
3 699
25 ноября 2012 17:03

Автор- правильно. Привыкли работать по -старинке. Попробуй перестрой себя. Не так то просто.

0
0
25 ноября 2012 19:08

хотелось бы уточнить про " как в голливудских детективах"... Это когда один честный коп, перестреляв пол города, награждается серебряной медалькой ? Или , как два придурка гонятся через весь город, наполовину его разрушая, и задержав мафиозу, отпускают его по "наезду" адвоката ? Ну поиски маньяков я пропускаю...шоб не матюхаться. А по поводу КПК. Единственное светлое что нас ждет - это взрыв преступности. И единственное светлое пятно в вашей жизни , связанное с издевательствами ментов, покажется вам милой, детской забавой в песочнице. С чем Вас и поздравляю.

0
0
25 ноября 2012 19:09

Да и старый был неплох, просто его надо было ВЫПОЛНЯТЬ.

0
328
25 ноября 2012 19:23

Хоть старый хоть новый, да хоть супер новый, пока в стране не будет НЕЗАВИСИМОГО суда, всё будет так как есть сейчас ...

0
0
25 ноября 2012 19:34

будет тебе незалежный суд, только вряд ли он тебе понравится.
Седня показывали по "россия24" незалежну Румынию. )))) Я не могу ))) 10 лет в ЕС и НАТО. ))) каждый четвертый недоедает. ))) Ещё скажите, что у них нефти нет. ))) Вот вам и весь этот самый...до копейки. Трущёбы в центре города. )))

0
1 322
25 ноября 2012 20:57

Цитата: avtor
avtor:
Сегодня, 11:51

КОДЕКС то новый. А судьи, прокуроры старые!Как служили они властям так и будут! В нас в городе кодекс пишется в горисполкоме! Какую музыкальную "ОПЕРУ!" Бабай напишет- такую суды и исполняют!

+100%

0
0
25 ноября 2012 21:31

Старые милиционеры, прокуроры, судьи уйдут в новые, теперь только для богатых, адвокаты. На их место прийдут молодые судьи, прокуроры, милиционеры, которых старые из своих адвокатских контор кормить будут. С корупцией будет покончено!? Теперь ни прокурор, ни милиционер, ни судья не будет рисковать и брать от вас взятку(нет корупции).- Им принесут ваши деньги по новому КПК уже их учителя адвокаты. А адвокатские конторы и у вас все заберут, и заказчикам властьимущим, если они вас закажут, заказ выполнят. А раньше это было, только в "МРЭО-2".

0
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.


Вверх