Підірваний імунітет: Кременчуцьким дітям не вистачає вакцин для щеплень

26.03.2011, 11:05 Просмотров: 3 625
У минулому році план щеплень був виконаний на 70%. Цьогоріч держава виділила на вакцини Полтавщині тільки третину коштів від потреби. Тож імовірно, що план щеплень буде провалений..
У кабінеті для щеплень другої поліклініки дитячої лікарні показали один порожній холодильник та один – із залишками БЦЖ (проти туберкульозу), АДП та АДП-М (вітчизняна вакцина для щеплень проти дифтерії та правцю). У першій поліклініці сказали, що є ще моновакцина проти краснухи (для дівчат 15 років). І все.

10 березня «ТелеграфЪ» оприлюднив інформацію, отриману від начальника обласного відділу охорони здоров’я Віктора Лисака про те, що Кременчук незабаром отримає  683 дози відсутньої нині комплексної вакцини «Пентаксим» –  для щеплень проти дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту та гемофільної інфекції. Минуло 10 днів, а вакцини як не було, так і немає. 

 

– Я вже місяць не можу прищепити дитину, – скаржиться кременчужанка Олеся. – Нам кажуть, або чекайте, або купуйте вакцину самостійно, в аптеці. Але ж це не звичайні пігулки, і мені не хотілося б купувати вакцину в комерційних структурах. Чому з нами так чинять: як дитина нещеплена, то її не приймають в садочок.? І намагаються звинуватити в усьому батьків. А як нема вакцини – тільки розводять руками?

На сайті «Телеграфа» ми прочитали ще один відгук на те, «як це робиться у нас» – тобто щеплення: «Я бабуся. Моєму онуку 4 місяці. Ми не щеплені. Я, звісно, у шоці від того, як і чому? Не хочу розпатякувати з приводу того, треба чи не треба щепити.  Але, видно, «не ту страну назвали Г-сом.».......... Як це немає вакцин? Навіщо тоді план щеплень? 

Про це «ТелеграфЪ» і запитав Андрія Верещаку, завідувача епідеміологічного відділу міської санстанції. Саме через структуру СЕС розподіляється вакцина в державі. Бо закупівля проводиться централізовано, за кошти державного бюджету, передбачені на фінансування «Загальнодержавної програми імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2009-2015 роки». 

– З початку року ми отримали дуже мало препаратів, і практично все використано. Нових надходжень давно не було. В наявності тільки залишки по окремих поліклініках. Чому не надходить? Краще запитати про це Мінздрав. Особисто в мене враження, що там не турбуються про здоров’я підростаючого покоління. Адже якщо є національна програма, то на неї повинні виділятися кошти з державного  бюджету.  Для стовідсоткового забезпечення кременчужан імунопрепаратами для нашого міста потрібно 4 мільйони гривень. За даними обласної санепідстанції, для населення Полтавської області потрібно 24 мільйони гривень, а на область виділяють тільки третину. Фактично це тільки на Полтаву та Кременчук, не враховуючи районів. За моїми підрахунками, при такому обсязі фінансування, Кременчук буде забезпечений вакцинами тільки на третину від потреби. 

Він надав дані щодо забезпеченості імунобіологічними препаратами (вакцинами) станом на перше березня цього року (вони наведені в таблиці) З того часу нічого не змінилося, тільки вакцин стало менше – їх потроху використовують. 

У поліклініках підтвердили, що вакцин практично немає.

Чому ж обіцяний «Пентаксим» досі «не доїхав» до Кременчука? 

 

 «ТелеграфЪ» поцікавився у Наталі Горбенко, заступника головного державного санітарного лікаря Полтави, яка відповідає за розподіл вакцин. 

– В обласній СЕС наразі немає жодної дози вакцини. Все отримане вже розподілене на місця у процентному співвідношенні від потреби. Коли буде наступна поставка – сказати не можу. Ми регулярно цікавимося цим в Мінохорони здоров’я, але нам поки що нічого конкретного не кажуть.

«ТелеграфЪ» звернувся з інформаційним запитом до Міністерства охорони здоров’я. 

Ми запитали, який обсяг фінансування на вакцини розподілено на Полтавщину? Чи всі тендери проведені, з чим пов’язана їх затримка надходження на місця і коли ж нарешті вони з’являться? 

Наразі прес-служба МОЗ підготувала інформацію тільки про вакцину БЦЖ (проти туберкульозу). МОЗ сповіщає, що перша партія (закуплена за додаткові кошти, виділені ще наприкінці 2010 року) в регіони вже надійшла у січні, а «остаточна поставка всієї кількості вакцини у регіони планується після 22 березня 2011 року.» Усно фахівець прес-служби додала, що практично така сама ситуація із постачанням інших вакцин – їх слід чекати після березня. 

«Важливо підкреслити, що лабораторний контроль якості є обов’язковим для всіх вакцин, які використовуються на території України (він включає, як мікробіологічні дослідження, так і дослідження на тваринах (морські свинки) та може тривати по окремих показниках до 56 днів – показник термостабільності (для вакцини БЦЖ). Необхідно зазначити, що вакцини поставляються ДП «Укрвакцина» на склади облСЕС, звідки вони розподіляються по лікувально-профілактичним закладам регіону», – сказано у прес-релізі, що частково пояснює, чому надходження вакцин – від закупівлі до розподілу  «затягується».

Більш конкретну інформацію по Полтавській області (По «Пентаксиму», Пріоріксу» (імпортний аналог вітчизняного КПК) та іншим вакцинам, з якими в нас нам обіцяли надати трохи згодом, ми обов’язково повідомимо.

’’Кременчугский ТелеграфЪ’’

План щеплень буде провалений?

Батькам говорять про альтернативу: купити самому. Але (навіть якщо не брати в розрахунок гроші та «заморочну» для батьків доставку з дотриманням холодового ланцюга), то слід врахувати, що навіть не всі вакцини можна знайти у продажу. Приватні аптеки переважно не займаються вакцинами. В комунальному об’єднанні «Полтавафарм» нам повідомили, що є «Пріорікс» (імпортний аналог вітчизняного КПК),  АДП та АДП-М (вони ще є й в поліклініках) та «Інфанрікс». Решта вакцин, у тому числі й «Пентаксим», відсутня. В аптеці об’єднання зазначили, що в минулому році Державна інспекція контролю за лікарськими засобами тимчасово призупиняла використання двох серій препарату «Пентаксим», виробництва  sanofi  pasteur  S.A.,  Франція, це серії   G2046 та G2067, що було пов’язано з підозрою на поствакцинальні ускладнення. Згодом підозри не підтвердилися, і після так званого «карантину» використання цих партій Держінспекція знову дозволила. Втім, аптекарі говорять що зараз ця вакцина не надходить від постачальників. 

Чи можна купити вакцини централізовано, за кошти міського бюджету? Адже на минулій сесії депутати ухвалили міську програму імунопрофілактики. Гарний вступ списаний з державної програми. А фінансування передбачене у сумі 306 тисяч гривень, але на заходи, що не фінансуються з держбюджету. Як пояснила віце-мер Тетяна Неіленко, якщо місцевий бюджет профінансує державну програму, це буде нецільовим використанням коштів (відповідно до Бюджетного кодексу).

Коло замкнулося. Єдине, що варто сказати батькам: держава, яка не забезпечує імунопрепаратами (а відповідно до Закону України «Про  захист від інфекційних хвороб» – це прямий обов’язок держави), не має права займатися й шантажем: не приймати до дитсадків тощо через відсутність планових щеплень. Фахівець з медичного права Людмила Солоп радить вимагати письмову відмову від посадових осіб – її можна оскаржити у вищій інстанції або в суді. 

КОМЕНТАР

Катерина ЯКОВЦОВА, завідуюча педіатричним відділенням дитячої поліклініки №2:

– Ми пропонуємо батькам купити, якщо вони можуть, а як не можуть – доведеться чекати. Така ситуація з року в рік. Тендери на вакцини проводить Мінохорони здоров’я, і це процедура тривала. 

– Чим загрожує окремій дитині порушення календаря (графіку) щеплень? 

– Це загроза не окремій дитині. Чим більше нещеплених, тим нижче імунітет нації в цілому, підвищується ризик спалаху інфекцій. 

– Чи варто щепити дитину з запізненням, тобто з порушенням календаря щеплень?

– Звичайно варто, в цьому випадку дитина щепиться за індивідуальним графіком. 

– Будь-яка публікація про щеплення зазвичай викликає «ланцюгову реакцію» з приводу доцільності щеплень взагалі і ускладнень від них. Чи реєструвалися по поліклініці ускладнення внаслідок щеплень?

– Я працюю у поліклініці з 1982 року. На моїй пам’яті жодного випадку реакції на щеплення не було. Інколи батьки сприймають як реакцію на щеплення вірусне захворювання дитини. Ми підкреслюємо, що перед щепленням кожну дитину має оглянути лікар. Але трапляється, що щеплення припадає на інкубаційний період вірусної хвороби, коли її ще не можна діагностувати. Саме в таких випадках батьки сприймають це як реакцію на щеплення.

ЦИФРИ

70%  – таким було загальне виконання плану щеплень дітей у Кременчуці (за даними міського відділу охорони здоров’я) 

В цьому році дана цифра може бути набагато меншою. Так, відповідно до програми, заходи з імунопрофілактики за календарем щеплень мають фінансуватися 100-відсотково, запланований обсяг фінансування повинен скласти 361 млн 117,9 тис грн. 

За фактом на програму, відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2010 рік» виділено 237 млн 835,5 тис грн – тобто 67% від потреби. А враховуючи те, що вакцини доходять в регіони із запізненням, відсоток виконання плану буде ще меншим. 

В той же час загальнодержавна програма гарантує «охоплення щепленнями на рівні не менш як 95 відсотків» – саме при такому відсотку можна говорити про імунітет нації. 
Теги:
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх