Хочете зберегти зір? Спіть не менше 8 годин на добу! (почніть сьогодні!)

18.11.2017, 18:36 Переглядів: 8 753

Хочете зберегти зір? Спіть не менше 8 годин на добу!

Це допоможе вберегти зір та запобігти хворобі, що призводить до невиліковної сліпоти. Звісно ж, це лише одна з порад лікарів для профілактики глаукоми – захворювання, яке дуже швидко може призвести до сліпоти навіть молоду людину віком від 35 років.

Нещодавно у Кременчуці побувала головний лікар-офтальмолог Зоряна Повч. Коли ми зустрілись, кандидат медичних наук захотіла поговорити з нами про хворобу, яка викликає найбільше занепокоєння офтальмологів – глаукому. Ця хвороба помолодшала: якщо раніше вважали, що вона може вразити людину віком від 40 років, то тепер ця межа – 35 років. Глаукома невиліковна, і може за короткий строк позбавити людину зору:

- Глаукома – це хронічне захворювання ока, що призводить до безповоротної втрати зорових функцій через ураження і відмирання волокон зорового нерву, - розповідає Зоряна Повч, кандидат медичних наук, головний офтальмолог Києва. – Початок захворювання може бути непомітним, оскільки це не супроводжується больовим синдромом.

 

Хочете зберегти зір? Спіть не менше 8 годин на добу!

Головний офтальмолог Києва, Зоряна Повч, приймала кременчужан у лікарні Придніпровська

 

- Які симптоми глаукоми? Чи вона якось проявляє себе?
- Якщо є затуманення, напруження ока, почервоніння, біль у надбрівних дугах, у скроневій ділянці, потрібно йти до лікаря, аби він встановив діагноз. На жаль, часто люди звертаються до нас запізно. Ми можемо призупинити розвиток глаукоми на тій стадії, на якій вона є. Але не вилікувати її. А пацієнти частіше приходять тоді, коли бачать затемнення або білину від носу до середини ока, яку хочеться змахнути. Це наче якась хмаринка нависає на половину ока. На жаль, вона не виліковна. Ми можемо призупинити її розвиток, але не повернути втрачений зір, якщо людина звернулась запізно.


- Хто у зоні «ризику? Кому і коли потрібно звертатись за консультацією?
– Факторами ризику розвитку глаукоми є вік 35 та старше та наявність глаукоми у кровних родичів, тобто спадковість: судинна патологія - це гіпертонія, гіпотонія, дистонія, атеросклероз, судинні спазми, мігрені тощо. Також ендокринна патологія, наприклад, цукровий діабет та інші види порушення обміну речовин. Міопії, шкідливі звички, такі як куріння, порушення раціонального режиму дня, особливо з тривалістю нічного сну менше 8 годин на добу, схильність до нераціонального харчування. Глаукома супроводжується підвищенням внутрішньоочного тиску, зниженням, втратою зорових функцій, тобто гостроти та поля зору. Людям, які мають ці факторі ризику, з 35 річного віку рекомендовано раз на рік звертатися до лікаря загальної практики – сімейного лікаря. А тим, хто не знаходиться у зоні ризику – з 40-річного віку не рідше одного разу на три роки - для проведення профілактичного огляду. За потреби лікар первинного рівня скеровує пацієнта на дообстеження до офтальмолога.

 

Хочете зберегти зір? Спіть не менше 8 годин на добу!


- Як можна вберегти зір?
- Бажано виключити всі чинники, які потенційно можуть призвести до погіршення стану. Тобто надмірне зорове навантаження, особливо при недостатньому освітленні, зорова втома, робота в нічні зміни, коротка тривалість нічного сну, нераціональне харчування тощо. Слід також пам’ятати, що пацієнтам з глаукомою не можна довго перебувати в положенні з нахилом голови вперед. Бажано обмежити кількість стресових ситуацій та нормалізувати час повноцінного відпочинку.


– Чи обов’язкова операція?
– Терапевтичне лікування завжди передує хірургічному. Лікар визначає стадію розвитку хвороби, вимірює внутрішньоочний тиск, виписує краплі. Їх застосовують для консервативного лікування та профілактики прогресування захворювання задля зниження продукування рідини в оці та зменшення внутрішньоочного тиску. Краплі мають різний механізм дії та призначаються офтальмологом індивідуально, з урахуванням особливостей перебігу захворювання у кожного окремого пацієнта. Крапати в очі краплі тільки тому, що їх крапає сусідка або знайома і вони їй допомагають, не варто. Якщо протягом 10-14 днів використання цих крапель внутрішньоочний тиск стабілізувався, рекомендовано продовжувати ними користуватись. Якщо ні, офтальмолог призначає додаткові. Якщо ж протягом 1-2 місяців терапевтичні заходи не допомагають, немає іншого виходу, окрім оперативного втручання.


– Як швидко прогресує ця хвороба?
– Якщо не звернулися вчасно до лікаря, або терапевтичне лікування було підібране неправильно, глаукома може швидко прогресувати: навіть за півроку. Бувають випадки, коли глаукомний процес вбиває життєдіяльність зорового нерву за одну ніч. Людина лягає спати зрячою, а просинається, на жаль, сліпою. І ми не в змозі допомогти. Але люди настільки зайняті різними проблемами, що перестають слідкувати за власним здоров’ям. Вони не помічають цього затуманення в очах, затримання сльозостояння тощо і звертаються на 3 або 4 стадії розвитку хвороби. Вони міркують, що у них два ока, тож сліпоту на одне з них компенсують іншим, здоровим. І до нас вчасно не йдуть. Початок захворювання непомітний, процес протікання, в принципі, тривалий. Тому ми маємо справу переважно з пацієнтами у віці 55-65 років. Тож іще раз наголошую: звертайтесь раніше, аби не дотягнути до сліпоти ока. Тим паче, що виміряти внутрішньоочний тиск за нинішніх технологій дуже легко. Це роблять пневмотонометром безконтактно, за допомогою повітря і за одну секунду.

 

Хочете зберегти зір? Спіть не менше 8 годин на добу!

 

Поради офтальмолога

 • Раціонально організовуйте свій робочий день
 • Правильно харчуйтесь: 70% – це рослинні продукти, а 30 – білкові або м’ясні.
 • Спіть не менше 8 годин на добу
 • Не читайте і не дивіться телевізор при поганому освітленні
 • Користуйтесь окулярами, які порадив і виписав вам індивідуально лікар-офтальмолог
 • Не піднімайте ривком вагу більше 10 кг, особливо якщо вам за 40 років
 • Не перебувайте довго в положенні, при якому голова нахилена вперед
 • При напруженому зоровому навантаженні через кожні 45 хвилин робіть перерву для відпочинку
 • За наявності гіпертонії грамотно обмежуйте кількість випитої рідини, краще по одній склянці
 • Бережіть очі від яскравих спалахів, перепадів світла
 • Користуйтесь сертифікованими захисними окулярами при яскравому сонячному освітленні
 • Не носіть сорочок з тугими комірцями, які можуть ускладнювати кровообіг у судинах голови та шиї
 • Регулярно відвідуйте свого лікаря для вимірювання внутрішньоочного тиску.

 

Хочете зберегти зір? Спіть не менше 8 годин на добу!

Коала спить 20 годин на добу. Коала не хворіє на глаукому. Будь як коала. Спи більше. Хоча б 8 годиночок

 

Автор: Вікторія МУДРА
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
 • Kiaparts
 • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 25 від 20 червня 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх