Більше місяця без м'яса, молока та яєць: як вижити у Різдвяний піст

28.11.2016, 18:32 Переглядів: 3 747

Більше місяця без м'яса, молока та яєць: як вижити у Різдвяний піст

У порівнянні з Великим постом Різдвяний вважається нестрогим – можна їсти варену їжу з олією, а також рибу і вино

Від сьогодні, 28 листопада, православні християни на 40 днів відмовляються від м'яса, молока та яєць - почався Різдвяний піст, що завершиться аж у свято Різдва Христового, 7 січня.

 

Чого не можна їсти?

 

Різдвяний піст вважається несуворим, не можна вживати їжу тваринного походження (м'ясо, яйця і молочні продукти), а інші обмеження змінюються залежно від дня тижня.

 

Що ж тоді їсти?

 

Протягом посту можна вживати продукти рослинного походження - картоплю та вироби з неї, різного роду супи та каші, консервовані та квашені овочі (помідори, огірки, капусту, тощо), консервовані салати. Не бажано вживати майонез, до складу якого входять яйця, але можна вживати різні види харчового маргарину (без домішок молокопродуктів). Загалом пісна їжа повинна бути простою та недорогою (наприклад, в наших умовах важко назвати пісними продуктами ананаси чи омарів), а її вживання помірним (бо об’їстися можна і печеною картоплею).

 

Коли і що їсти без докорів сумління?

 

Якщо немає ніякого свята, то у понеділок, середу та п’ятницю можна їсти рослинну їжу без олії (овочі, фрукти, крупи), а у вівторок і четвер – з олією, у вихідні – аж до 2 січня – до них можна додати рибу.

 

Крім того, рибу їдять і у великі свята - Введення в храм Пресвятої Богородиці (4 грудня), день святителя Миколи Чудотворця (19 грудня), а також у дні пам'яті деяких святих - апостолів Матвія (29 листопада), Андрія Первозванного (13 грудня) і князя Олександра Невського (6 грудня).

 

Умовно пост можна розділити на три періоди:

 • З 20 грудня по 1 січня включно пост посилюється. По вівторках і четвергах риба в цей період заборонена, в іншому ж все залишається так само, як і було до цього.
 • З 28 листопада по 19 грудня включно найсуворіші дні посту - середа і п'ятниця. У ці дні можна їсти тільки неварену їжу (так зване сухоїдіння). Зазвичай на стіл подають хліб, сіль, сирі фрукти і овочі, сухофрукти, горіхи, мед. П'ють - тільки воду, гарячі напої не можна.
  Заборонені вино і олія. По понеділках можна їсти гарячу рослинну їжу (але без олії), а по вівторках, четвергах, суботах і неділях можна гарячу рослинну їжу, олію, рибу і вино. 4 грудня (свято Введення в Храм Пресвятої Богородиці) нестрогий піст також, на який би день не випало це свято.
 • Найсуворіше посту дотримуються з 2 по 6 січня - у період передсвята Різдва Христового. Сухоїдіння поширюється на понеділки, середи і п'ятниці. У вівторок і четвер можна їсти гарячу рослинну їжу без олії; в суботу і неділю масло дозволено. Риба і вино під забороною.
  Дуже суворий пісний день і в Святвечір - переддень Різдва. До першої зірки прийнято відмовлятися від їжі, а ввечері розговляються кутею.

Завершується Різдвяний піст у Святвечір, після настання темряви, або появи на небі першої зірки, яка символізує зірку, що зійшла над Віфлеємом у момент народження Ісуса.

 

Хто може не тримати піст?

 

Слід пам'ятати, що виключно суворо Різдвяний піст дотримуються хіба що ченці і старообрядці, а миряни тримають піст, порадившись зі своїм духівником і враховуючи своє здоров'я.


Є ряд обставин, які дозволяють людині послаблювати свій піст:

 • похилий вік
 • хвороба
 • важка фізична праця
 • перебування в дорозі.

В таких випадках суворість посту може бути послаблена - наприклад може вживатися молоко - але для цього необхідно звернутися за благословенням до священика, разом з яким визначити міру послаблення посту.

 

Також від посту звільняються:

 • малі діти
 • вагітні жінки
 • ті, хто з вагомих причин не має можливості сам обирати, чим йому харчуватися - наприклад особи, які перебувають у відрядженні.

Священнослужителі нагадують, що справжній піст пов’язаний з молитвою, покаянням і утриманням від пристрастей і пороків, викоріненням злих справ, прощенням образ. Піст – не мета, а засіб упокорити свою плоть і очиститися від гріхів. Подружні пари мають утримуватися від статевих стосунків, курці - від паління і т.д. Без молитви і покаяння піст стає всього лиш дієтою. Сутність посту виражена в церковній пісні: «Постуючи від їжі, душе моя, і не зчищаючись пристрастей, марно втішаєшся невживанням (їжі), бо якщо піст не принесе тобі виправлення, то ти будеш ненавидима Богом, як фальшива, та станеш подібною до злих демонів, що ніколи не їдять».

 

По матеріалам Укрмедіа, Церква.info.

Автор: Руслана Горгола Джерело фото: news.church.ua
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Коментувати статтю можуть тільки зареєстровані користувачі.
Будь-ласка, УВІЙДІТЬ або ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
 • Kiaparts
 • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск

№ 25 від 23 червня 2022

Читати номер
Попередні випуски
Вверх