Вода у Дніпрі погіршується і погіршуватиметься далі

22.06.2013, 08:18 Просмотров: 3 382 Комментариев: 23

Вода у Дніпрі погіршується і погіршуватиметься далі

Дніпро забруднюється все більше. І кременчуцьку водопровідну воду хлорують все більше – бо беруть її з Дніпра. А там влітку активно цвітуть бридкі синьо-зелені водорості. І щороку ми чекаємо, коли вода у річці позеленішає і засмердить, а з водопровідного крану потече несимпатична руда рідина. Невже так триватиме завжди? Науковці дослідили ситуацію

 

– Ми маємо підстави говорити, що кліматичні зміни, які відбуваються на території України, впливають на показники якості води поверхневих водойм. На жаль, цей вплив має негативний характер, – розповіла «Телеграфу» кременчуцька аспірантка Юлія Мельник (науковий керівник – професор, доктор хімічних наук Валентина Підліснюк, Кременчуцький національний університет ім. Остроградського).

 

– Ми досліджували, як збільшення температури повітря та зміна режиму випадіння опадів впливає на показники якості води поверхневих водойм. Вивчали показники біологічного споживання кисню; хімічного споживання кисню; вміст марганцю та заліза у воді; кількість фосфат-іонів. Проаналізували показники 50 гідрометеорологічних постів по Україні за період з 200?? по 2010 роки. Кременчук розташований у Центральній Україні. Маємо зазначити, що тут спостерігається тенденція збільшення показників температури повітря. Нагадаю, 8 серпня 2010 року кременчуцька метеостанція, розташована біля міськвиконкому, зареєструвала найвищий за всі роки показник – 40, 5?С. На нашу думку, температура повітря впливає на показники якості води поверхневих водойм навіть більше, ніж кількість опадів. І впливає не найкращим боком. Підвищення температури повітря влітку та зменшення вмісту кисню в ній приведе до ліквідації глибоководних притулків з холодною водою, що, в свою чергу, становитиме небезпеку вимирання гідробіонтів, зокрема, замор риби. Окрему проблему представляє Кременчуцьке водосховище, звідки здійснюється водопостачання міста. Воно за проектом мілководне, тобто вода тут прогрівається швидше та активніше. В таких умовах важко уникнути масового цвітіння синьо-зелених водоростей, які теж не поліпшують якість дніпровської води.

 

Науковці зазначили, що надалі показники якості поверхневих вод, у тому числі й дніпровських, погіршуватимуться. Найважливіше в такій ситуації – вчасно розробити адаптаційні заходи. «Політика має бути налаштована на мінімізацію збитків та їхнє попередження», – вважають вчені. На кліматичні зміни або на мілководність Кременчуцького водосховища людина мало чим може вплинути. Та вона може обмежити забруднення Дніпра промисловими стоками, а також потурбуватися про більш безпечні методи водоочищення, ніж хлорування. Адже чим більше у воді влітку органіки (дохла риба, синьо-зелені водорості тощо), тим потужніше змушені хлорувати цю воду на водоканалі. Через хлорування у кременчуцькій воді міститься забагато (причому стабільно забагато) хлороформу. А хлороформ науковці класифікують як канцерогенну сполуку, яка може провокувати розвиток онкологічних захворювань. То що ми ковтатимемо – брудну воду, хлоровану воду, чи, нарешті, справді питну?

 

 

«Синьо-зелені водорості їдять фосфати, як я – морозиво!»

Про збільшення кількості фосфат-іонів у дніпровській воді «ТелеграфЪ» запитав фахівця-хіміка – Тетяну Козловську, кандидата хімічних наук, Кременчуцький національний університет ім. Остроградського:

– Фосфат-іонів у дніпровській воді побільшало через величезні обсяги миючих засобів, які потрапляють в річку. Це шампуні, пральні порошки, рідкі миючі засоби – все, що виробляє промисловість та чим користуються люди. Продукти нашої життєдіяльності потрапляють у дніпровську воду, до них додаються ще й ПАРи – поверхнево-активні речовини, які містять фосфати, ПАРи застосовують на очисних спорудах для очищення води перед тим, як стоки скидатимуть у відкриті водойми. Синьо-зелені водорості, які щороку цвітуть у Дніпрі, дуже полюбляють фосфати, взагалі вони їдять усе, що містить сірку, вуглець і фосфор. Синьо-зелені їдять фосфати, як я – морозиво. Тобто, з величезним задоволенням. Збільшення кількості фосфат-іонів поліпшить їхній харчовий раціон та сприятиме активному росту і розмноженню. На жаль, у Кременчуці для знезараження води традиційно використовують лише хлорування – бо це найдешевший спосіб. Мене часто запитують, що треба зробити, щоб відійти від цієї методики. Я відповідаю: треба повністю реконструювати та модернізувати всю систему кременчуцького водопостачання. Система розроблена у 50-х роках, не можна очікувати від неї ефективності зараз, через 60 років. Водоканал може лише міняти коагулянти та флокулянти, які застосовують для очищення води від механічних домішків. Так, вони прибирають каламутність, але ж токсичні речовини нікуди не зникають. Наразі стало популярним говорити про озонування води. Маю сказати, що я категорично проти цього. Як спосіб знезараження, озонування безпечніше, ніж хлорування. Та там є свої проблеми – в процесі озонування будь-яка хімічна сполука може утворити до 12-то побічних сполук, вплив яких на організм людини не вивчений! То про яку безпеку мова? На сьогодні я бачу єдиний спосіб захисту для громадян – купувати локальні системи очищення води, які можна встановити вдома. Та це теж не кожному по кишені – бо, наприклад, заміна картриджу коштує 1800 гривень. Хоч і раз на рік, та недешево.

 

«Ми створюємо запас реагентів»

Про те, як кременчуцький водоканал готується знезаражувати питну воду влітку, коли активно цвітуть синьо-зелені водорості, «ТелеграфЪ» запитав заступника генерального директора КП «Кременчукводоканал» Олександра Піскового:

– Заради Бога, навіщо створювати напруження? Цього тижня спека, та наступного обіцяють похолодання і дощі. Будемо сподіватися, що матінка-природа якось пом’якшить наш людський фактор і все обійдеться. На підприємстві ми створюємо запас реагентів, які можемо застосовувати в межах нашого технологічного процесу. Маємо необхідну кількість коагулянтів, флокулянтів, вугілля. Метод водопідготовки залишається той самий – хлорування. Ми працюємо в межах, визначених регламентом. Усі інші запитання – щодо модернізації, реконструкції, озонування тощо – це питання не до водоканалу. Ми – лише експлуатаційна організація. Закон «Про питну воду» містить чіткі вказівки, хто має фінансувати усі ці прогресивні проекти. Читайте закон, щоб розуміти ситуацію.

 

Буква закону

Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» передбачає, що державна підтримка питного водозабезпечення та програм поліпшення якості питної води здійснюється лише в межах коштів, закладених у держбюджет. Виходить, який бюджет, така й вода.

Стаття 8. Державна підтримка у сфері питної води та питного водопостачання Державна підтримка у сфері питної води та питного  водопостачання надається відповідно до обсягів коштів,  передбачених законом України про Державний бюджет України на  відповідний рік, для фінансування заходів у сфері будівництва і  реконструкції систем питного водопостачання, водовідведення та  очищення стічних вод, що мають загальнодержавне або міжрегіональне  значення, а також для проведення науково-дослідних робіт по

вдосконаленню питного водопостачання та ресурсозбереження.

 

Шаповалов готовий – екологи не поспішають

Отже, питне водопостачання у Кременчуці залежить від легковажної держави. А єдина особа, яка має безпосередній доступ до державних кабінетів – нардеп Шаповалов. Пан нардеп ще навесні створив міжфракційне об’єднання «За чистий Дніпро». «ТелеграфЪ» запитав у Олени Волкової – помічника нардепа у ВРУ – що вже зробило міжфракційне об’єднання заради чистоти дніпровської води. Пані Олена розповіла:

– Ми отримали через кременчуцький виконком перелік міських екологічних організацій та надіслали їм пропозиції про співпрацю. Мета нашого об’єднання – поліпшення екологічної ситуації на Дніпрі, поліпшення якості води в Кременчуці. Можливо, це мають бути законодавчі ініціативи, можливо, народному депутату треба буде звернутися до Кабінету Міністрів – він готовий це робити. Ми готові до співпраці, робота ведеться, та поки вона трохи затягується. На жаль, на наші листи відповіла незначна кількість екологічних організацій, щодо деяких виявилось, що вони не знаходяться за адресами, вказаними в офіційних документах.

 

Тож, панове екологи, треба активізуватися. Бо час спливає на диво швидко і неефективно. Маємо приклад. У 2008-му народний депутат Бабаєв на сесії міськради обіцяв привезти в Кременчук гроші на реалізацію програми «Питна вода», запевняв, що прем’єр-міністр Тимошенко чудово розуміє проблеми кременчужан і допоможе профінансувати програму. Пані Тимошенко не допомогла. Нардеп Бабаєв коштів не привіз. Питна вода у Кременчуці залишилась такою, як і була – несимпатичною.

Автор: konstantinov

Комментарии: 23

0
22 июня 2013 12:07

что за хрень на фото?

0
4 735
22 июня 2013 12:46

Будемо сподіватися, що
матінка-природа якось пом’якшить наш людський фактор і все
обійдеться
- ну прям Леня Черновецкий номер два

0
417
22 июня 2013 13:09

выход один-запрет моющих средств на фосфатах.всё остальное хреноплётство

0
0
22 июня 2013 15:02

ШНУР,
Это называется Photoshop.Сенсация от "Тъ".

0
0
22 июня 2013 15:42

Мою жирную посуду сухой и замоченной горчицей - жир отмывает ЗБС. Если нужно отмыть что-то пригоревшее - беру соду. Моющие средства уже и забыл, когда покупал.

0
568
22 июня 2013 15:51

Шаповалов - молодец! Хоть кто то, переживает за простых людей. На износ работает, себя не жалея, Юрий Анатольевич.

0
94
22 июня 2013 16:32

А если снести помаленьку каскад ГЭСов? Может Днепру течения не хватает, потому вода и цветет как в болоте. Хотя почему как?

0
0
22 июня 2013 16:45

Кременчужанин.UA, шаповалов - мир-дверь-мяч, тупой пиар и никаких действий реальных.


Слушатель, да кто ж вам даст каскад спустить-снести? скорее дождемся пока они сами не попрорывают от времени и износа...

0
587
22 июня 2013 18:49

Новый мост через Днепр, чистая вода из крана- что еще пообещают рвущиеся или находящиеся у ВЛАСТИ богатые на деньги и нищие на совесть "люди" считающие себя элитой? И до каких пор хватит терпения у лектората верить их обещаниям? И давать им власть над собой? "Покращення" уже состоялось, что дальше- за упакой народа тризну справлять?

0
3 711
22 июня 2013 23:45

жить и пить страшно. а фотка и правда дурацкая. Что это песок, снег, пена или хренотень непонятная.

0
0
23 июня 2013 16:20

андрей,
им уже давно никто не верит!
а обещать им никто не запретит:) работа у них такая обещать:)
а по поводу власти над собой... это что призыв к революции? wink

0
3 212
23 июня 2013 17:45

Туся, фотка зимняя...
Слушатель, если снести хоть одну ГЭС следующие за ней сами разрушатся, цепная реакция... вот вы подумайте, что у нашем водохранилище на дне? лучше вам этого не знать. радиоактивный ил еще цветочками покажется...
suchka, в Европе уже давно стараются использовать моющие без ПАВ, но они дороже... у нас только некоторые порошки для детей их не содержат...

0
3 711
23 июня 2013 18:13

Александр, Вы меня не путайте. Какая фотка зимняя, если деревья зеленые. Я еще не совсем пьяная... ТелеграфЪ!печатайте правильные фотки, что бы мы не ломали свои мозги об Ваши картинки!!!

Александр, Вы меня не путайте. Какая фотка зимняя, если деревья зеленые. Я еще не совсем пьяная... ТелеграфЪ!печатайте правильные фотки, что бы мы не ломали свои мозги об Ваши картинки!!!

0
3 212
23 июня 2013 18:57

Туся, точно :) фигня какая-то...

0
94
23 июня 2013 23:57

AleksandrN, рано или поздно узнаем что на дне)))
Да и не обязательно начинать сверху.

0
3 212
24 июня 2013 00:35

Слушатель, зря иронизируете, нужно хоть немного прикидывать... возле градижска кладбище домывает, а сколько их у водохранилище размытых? а сколько скотомогильников? напомнить, что свирепствовало ранее? думаю, что и отходов много оседает на дне... оно нам надо?

0
0
24 июня 2013 01:14

AleksandrN, не знаю как насчет нашего водохранилища, а вот Киевское море - это настоящая бомба со взведенным детонатором. Прорыв его дамбы (аварийность которой на некоторых участках достигает 93%) породит радиоактивное цунами, которое будет усиливаться, по пути своего следования, водами остальных 5 "морей" по "принципу домино". Плюс Запорожская АЭС, находящаяся на берегу Днепра, однозначно пострадает при затоплении, что может привести к катастрофе аналогичной Чернобылю, только более сильной...

vu.ua/news/2585.html

0
0
24 июня 2013 10:18

КRom,
будет наша фукусима

0
0
24 июня 2013 12:03

А пусть расскажет ма--я КОМАНДА куда демонтировала водогон, что был автозаводом проложен в 1989 году со свердловины водяного промысла от с. Крывуши в городскую сеть. Куда делись полметровые (в консервации) трубы. И кто их (воровал)т.е.на нужды города забрал? Так же ночью вывозили как и оборудование с 13-й школы?

0
0
24 июня 2013 13:38

paragraf,
Сколько получил за сообщения?

0
0
24 июня 2013 19:24

На фото пена. На Днепре под Черкассами такое можно увидеть.
h ttp://photo.i.ua/user/3123953/194044/5452680/

0
0
24 июня 2013 19:36

Засрали природу((

0
0
26 июня 2013 02:31

Люди!!!Откажитесь от применения фосфатных моющих средств!!!Сейчас есть огромный выбор натуральных продуктов без содержания фосфатов! Давайте начнём с себя!!!

0
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх