Фінансове дежавю: Держава вирішила позичити гроші в громадян, випустивши валютні облігації

5.11.2012, 09:29 Просмотров: 4 451 Комментариев: 23

Фінансове дежавю: Держава вирішила позичити гроші в громадян, випустивши валютні облігації

У Мінфіні переконують, що для українців – це надійний спосіб зберегти та примножити заощадження

Радянські облігації військового займу. В усі часи облігації випускалися для покриття дефіциту бюджету

 

У Мінфіні переконують, що для українців – це надійний спосіб зберегти та примножити заощадження. Казначейські зобов’язання (так офіційно називаються цінні папери) в Україні випускають уперше. Та за часів СРСР облігації були – і досі громадяни повернули не всі гроші, позичені державі.

 

 

Кременчужани вже викупили 200 державних облігацій

 

Нещодавно Міністерство фінансів вирішило позичити трохи грошенят у громадян – 200 млн доларів під цінні папери – казначейські зобов’язання номіналом у 500 доларів. Це фактично те саме, що й облігації часів СРСР, які добре пам’ятають люди старшого віку. Цінні папери випустять двома серіями: А та Б по 100 млн доларів кожна. Термін обігу – 2 роки. Казначейські зобов’язання наступної серії розміщуються після продажу попередньої. Тож зараз в обіг пустили серію А.

 

Цінні папери України можна придбати лише за долари США в установах державного «Ощадбанку» із 10 жовтня. У перший же тиждень громадяни викупили казначейських зобов’язань на суму понад 47 млн доларів, інформує офіційний сайт Мінфіну.

 

Кременчужани вже придбали 200 казначейських зобов'язань, повідомила «Телеграфу» Наталія Скляр, керуюча відділенням «Ощадбанку» № 62 у Кременчуці. Вона відзначає, що люди цікавляться новою можливістю заощадження коштів, та підкреслює, що гарантом їх повернення в повному обсязі виступає держава.

 

Який прибуток обіцяють громадянам


На офіційному сайті «Ощадбанку» (www.oschadnybank.com.ua) розміщені умови обігу казначейських зобов’язань. Так, кожні півроку за облігацією виплачуються 23 долари; тобто прибуток складає 9,2% річних. Якщо порівняти з депозитами, то це не найвища ставка: комерційні банки у Кременчуці пропонують до 11,3% річних. Ще одна суттєва відмінність від депозиту – на казначейські зобов’язання не укладається договір між банком та тим, хто купує цінні папери, бо вони не іменні, виплата – на пред’явника.

 

Як уже було сказано, номінальна ціна облігації складає $ 500, але через кожні вісім днів вартість паперу для покупця збільшується на $1. На сайтах Міністерства фінансів та Національного банку є табличка вартості облігацій протягом усього терміну обігу (2 роки, 4 купонних періоди). У кінці кожного періоду (півроку) в «Ощадбанку» будуть виплачувати прибуток, відрізуючи від облігації купон. Тим, хто володіє цінними паперами, відрізати купони не можна – їх не приймуть і не виплатять гроші. Умови розміщення казначейських зобов’язань передбачають, що у будь-який час їх можна знову продати «Ощадбанку». Але якщо вже ви вирішили позбутися облігації, краще зробити це через півроку: інакше доведеться продати її банку за номіналом, і ви не отримаєте прибуток.

 

Наскільки це надійно?


«Казначейські зобов’язання – це надійний і найменш ризикований спосіб зберегти свої заощадження. І не лише зберегти, а ще й отримати додатковий заробіток», – цитує прес-служба Мінфіну вислів міністра фінансів Юрія Колобова. Ще у повідомленні йдеться про «стабільність та надійність внутрішнього фінансового ринку» та «виважену фінансову політику» уряду. Та кременчужани насторожено ставляться до облігацій. Ось коментарі з нашого сайту (цитуємо мовою оригіналу):

 

Seregga:

…Интересно что Минфин Украины выпускает облигации в долларах – гривне, стало быть, не доверяем....

 

denzer:

Уважаемые. Не ведитесь на это разводилово. Не играйте в такие игры с государством. Почитайте историю, особенно обратите внимание на период 20-50 годов, а после с 80 до 90. Никогда государство не отдавало свои долги. Вы покупаете реально бумагу, а отдаете реальные долары. И если будет кризис, а он еще будет, то никто деньги не вернет, тем более система под названием государство, тем болем, такое ненадежное, как Украина.

 

Облігації СРСР: щось середнє між лотереєю та «лохотроном»


Радянські облігації нагадували лотерею. Їх почали випускати ще до Великої Вітчизняної війни, і потім – у складний для країни повоєнний період, згадує 83-річна кременчужанка Марія Леонтьєва. На підприємствах певну частину зарплати видавали облігаціями. Проте, яка каже пані Марія, люди купували їх не з примусу, а добровільно – свідомими були!

 

– Розуміли, що в країні немає грошей, її відбудовувати треба – важкі часи, – розповідає жінка.

 

Продати держбанку облігації (як зараз) було не можна. По них періодично влаштовувалися розіграші, на зразок лотереї: номери виграшних паперів друкували в газетах, перевірити їх також можна було у відділеннях «Ощадбанку».

 

Марія Леонтьєва згадує, як після війни повернувся батько – а грошей у домі катма, і лише облігація на 300 карбованців. Марія пішла до каси перевірити: а може, є виграш? Касирка сказала – нічого немає, але й облігацію дівчині не повернула…

 

А згодом, вже десь у 1956-1957 році, Марія таки виграла 500 карбованців у розіграші облігацій більш пізнього займу. Причому тоді вона бідувала: нічим було платити за квартиру та дитсадок, навіть туфлі довелося продати. А тут – такі гроші! За все заплатила, нові туфлі купила, ще й залишилося. Це був найбільший виграш за все життя, згадує пані Марія.

 

Облігації випускали на певний термін. Виграшною була лише частина, а інші підлягали обміну за номіналом. Наприклад, третина облігацій військового займу 1945 року, за умовами, була виграшною, інша підлягала виплаті за номіналом до 1965 року. Так само й з наступними державними позиками. Проте люди довго тримали ті папери у вузликах – на гроші їх так і не вдалося обміняти. Кореспонденти «Телеграфа» теж згадали про хованки облігацій, що бачили в дитинстві у своїх сім’ях.

 

У «Ощадбанку» розповіли історію більш пізніх позик колишнього СРСР – держава повертала гроші, м’яко кажучи, «зі скрипом». Та ще й досі компенсувала людям не все, що в них позичила.

 

Так, у повному обсязі не погашені облігації 1982 року, облігації цільової безпроцентної позики 1990 року. В певний час гроші виплачували – але вистачило їх не на всіх. Ті, хто не встиг, нині можуть отримати лише тисячу гривень, решта суми лежатиме «до кращих часів» на книжці (на компенсаційному рахунку) – як і радянські вклади «Ощадбанку».

 

Цікаво, що свого часу цільова позика користувалася попитом: люди записувалися на неї на підприємствах. Хотіли (за свої ж гроші) виграти товари, що на той час були у дефіциті: телевізори, холодильники, пральні та швейні машини, відеомагнітофони, автомобілі, мотоцикли й навіть міні-трактори. Та виграшів люди так і не дочекалися – а згодом, вже у незалежній Україні, за облігації повернули гроші. Але не всім: «Жигулі», «Волги» та міні-трактори не компенсували й досі. «Волга» та той час коштувала 15 тисяч радянських рублів... І поки що це віртуальні гроші. Погодьтеся, цільова позика дуже схожа на нинішню купівлю товарів у групах, яку ті, хто «влетів», називають «лохотроном».

 

Наостанок. У незалежній Україні казначейські зобов’язання пускають в обіг уперше. Рішення про їх випуск з’явилося одночасно з повідомленнями, що українці шалено скуповують долари в обмінниках. Фінансові видання обережні у прогнозах щодо платоспроможності держави через два роки.

Автор: Татьяна Донченко Источник фото: oschadnybank.com
Теги: облигации

Комментарии: 23

3 532
5 ноября 2012 09:42

Родненькие, зеленые, наличные обменять на какие то "ценные БУМАГИ" фи, какая гадость!

0
0
5 ноября 2012 09:53

Вспомним М М М! Тогда несли и сейчас несут. И этот пипифакс будут брать у бывших наперсточников.
P.S. А не будут брать, отключим газ!

0
4 735
5 ноября 2012 11:30

а ведь поведутся "особо одаренные"... а потом будут скулить...

0
0
5 ноября 2012 11:42

С государством в азартные игры ? Нет , спасибо .

0
0
5 ноября 2012 11:50

да не жалко этих денег. Жалко, что не на пользу пойдут. Всё уйдет на проед американских негров.

0
2 970
5 ноября 2012 11:56

То є хвантики або купони

0
0
5 ноября 2012 12:29

wink нет спасибо, я лучше долларов куплю когда будут деньги

0
0
5 ноября 2012 13:06

Я их лучше закопаю на поле чудес в стране Дураков.А поскольку в Донбасс далековато а страна большая то просто у себя в огороде и никому не скажу.Вот.

0
0
5 ноября 2012 13:33

а ты молодец, НмИ. И правильно вспомнил про страну Дураков. Только непонятно к чему здесь Донбасс ? Только , мне кажется /крещусь/ нам всем Донбассу поклониться надо, потому, как если до влады прыйдэ Львовасс, то и закапывать вам особо ничего не прыйдёться, отымуть и ще в харю дадуть, за то шо без вышыванкы.

0
4 735
5 ноября 2012 13:42

вот оно, лизоблюдство на яву lol
КременЪ,очень уж хочется посмотреть, как Вы раком будете в поклон становиться lol

0
0
5 ноября 2012 13:54

что мы всё обо мне, да обо мне ? Расскажите что -нибудь о себе. Ну , конечно, если есть что рассказать.

0
2 970
5 ноября 2012 13:56

КАПУША,
Слава Україні!
/Оскорбления/ *** вже стогнати в усіх рубриках!

0
4 735
5 ноября 2012 13:59

Дмитрий,
Героям слава!!!!!!
bully

КременЪ,
есть что рассказать, да не про вашу честь!

0
0
5 ноября 2012 14:21

маловато 9% для 2-х лет, в любом банке в принципе есть аналог, + лишь в обезличенности. а так мне поточного под 7% хватает и никаких купонообрезаний

0
0
5 ноября 2012 14:57

Это не выгодно. Доходность облигаций не выше дохода по депозиту. Вопрос - зачем инвестировать государству деньги на 2 года, когда банку можно на 3-6 месяцев?

0
0
5 ноября 2012 15:55

КременЪ - вы с Донбаса?

0
0
5 ноября 2012 16:14

СЛАВА УКРАЙИНИ !!!!!

0
0
5 ноября 2012 17:12

как хорошо порой когда нет денег чтобы купить очередное фуфло.

0
0
5 ноября 2012 17:43

darkrunner,
и + и - в то же время облигаций в их обезличенности, т.е. в случае с наследством наследнику предстоит возня с нотариусами, и довольно долгое ожидаение разрешения на снятие, в случае же с облигациями - их можно просто обналичить по факту представления в этом кроется и минус, как не надежного сбережения от кражи

0
0
5 ноября 2012 19:29

КАПУША,
Да он как родился раком так и не разгибался никогда! lol

0
3 711
5 ноября 2012 20:40

Нашему государству нельзя доверять. Нет никакой гарантии. что завтра изменится правительство и создадутся новые законы, по которым эти ценные облигации обесценятся и станут простыми бумажками , цена которым будет равняться паре гривней. У моих родителей тоже были облигации СССР. Не все удалось обменять. Некоторые обменяли буквально на копейки, а некоторые просто пропали, так же , как и вклады в сбербанке. И никому , ничего не доказать, не отстоять не удалось. Просто государство СССР обмануло и кинуло своих граждан. И кто даст гарантию, что сново не повторится такое. Лично я не хочу "купляться" на это.

0
0
6 ноября 2012 06:37

Цитата: Туся
Нет никакой гарантии

А где гарантия что банк, в который Вы вложите свои деньги не лопнет, и Ваши сбережения не пропадут? Где гарантия что Вашу квартиру не почистят домушники, и не почистят Вашу кубышку? Сравнение с СССР не корректно. Поскольку это было противоестественное образование. И развал его был лишь делом времени. Ценные бумаги под государственную гарантию - самое надёжное вложение средств. Хотя и не самое доходное.

0
0
7 ноября 2012 12:43

А я буду пользоватьтя той бумагой что в рулончиках продается! Называется она "Туалетная бумага". Цена небольшая от 1.5 грн. до 5.0 грн. за рулон. Зачем мне 1 бумажка за $500. Ей применение одно и тоже........

0
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх