У Кременчуці на Свіштовському кладовищі провалюються могили

22.04.2011, 13:57 Просмотров: 2 165
Щоб їх підсипати, немає землі – скаржаться люди.
Це одне з поховань, яке пішло під землю. Родичам доведеться підсипати могилу...

Землю треба носити відрами за два-три кілометри. А якщо хочеш, щоб її підвезли до могили, доведеться «домовлятися». Неофіційна ціна на послугу сягає до 250 гривень, стверджують люди. 

 

Зінаїда Лелекова поховала матір на Свіштовському кладовищі на Молодіжному взимку 1996 року – на першому секторі  нового кладовища. Після поховання тричі довелося досипати землю, бо з часом могила перетворювалася на яму, пише кременчужанка у листі до редакції «Телеграфа». (Можливо, тому, що ховали взимку, і земля у готовій присипаній ямі була змішана з тирсою, припускає пані Зінаїда).  В 2010 році, якраз на 100-річчя з дня народження померлої, її могила просіла вже у четвертий раз. Зінаїда пише, що вони з чоловіком і самі вже у літах (за 70 років) і не ладні тягати землю відрами невідомо звідки. Персонал кладовища за те, щоб завезти землю, просив 50 гривень за тачку. Кременчужанка обурилася: адже люди вже платять за могилу, коли ховають родичів! Врешті, через скандал з попереднім керівництвом спецкомбінату ритуальних послуг, пані Зінаїда домоглася, щоб на могилу матері завезли землю безплатно, «мототранспортом з ящиком». 

«Чому на кладовищі ніде немає запасу землі для досипки?.. Ми ховаємо близьких нам людей, платимо іноді останні гроші не для того, щоб могили перетворювалися на ями», – пише Зінаїда Лелекова у своєму листі. 

Ми переадресували її запитання директору спецкомбінату ритуальних послуг Юлії Редченко. 

– Земля є, на початку і в кінці кладовища, на 9-му секторі, де зараз проводяться поховання, – відповіла вона.

– Але ж тягати землю з 9-го сектору на 1-й проблематично.

– Якщо родич померлого інвалід або літня людина, він може звернутися до керівництва спецкомбінату – підвеземо землю безплатно. А якщо з людей візьмуть гроші, нехай звертаються до мене.

– Чи передбачена взагалі послуга підвезення землі і скільки вона коштує?

  – Такої платної послуги немає, згодом будемо вводити послугу прибирання могил.

18 квітня «ТелеграфЪ» побував на Свіштовському кладовищі. Ми на власні очі переконалися, що могили дійсно «йдуть під землю». Навіть на перших похованнях, яким вже понад 10 років, і земля мала б уже й влежатися. Такого немає, наприклад, на Старо-Ревівському та Ново-Ревівському кладовищах. 

–  Там пісок, і він одразу набирає свою форму. А тут чорнозем, і щоб влежатися, йому потрібні роки. Ми завозимо землю і висипаємо її на окраїнах кладовища, але зазвичай її швидко розбирають, вистачає тижнів на два, – каже Олег Прихнич, наглядач Свіштовського кладовища. Його працівники цього разу підсипали могилу матері пані Зінаїди. Але ж така могила не одна!

Олег Прихнич визнає, що родичі вирішують для себе ці проблеми, хто як може. Багато хто привозить землю власною машиною. Наглядач кладовища каже, що нікому не відмовили у в’їзді на кладовище і не беруть за це грошей, якщо люди везуть землю для підсипання могил або хочуть заїхати, щоб набрати її безпосередньо на кладовищі. Він показав,  що грунт дійсно висипали на вільні місця на секторах, копаючи її тут же, за цвинтарем. Одна з куп – не земля, а суцільна глина, і навряд чи годиться для підсипання могил. Ще «підкопана» трактором земля на «нічийній полосі» – перед початком кладовища.

– Навесні завозимо землю двічі-тричі якраз у період, коли після зими просідають могили. Влітку – раз на місяць. 

– Але ж кладовище велике, і тягати вручну землю дуже далеко, чи можете ви хоча б тачку людям надавати? – запитую наглядача кладовища.

– Якщо люди просять, тачку ми їм даємо, – відповідає він, додаючи, що це не є платною послугою.

А тим часом перед будівлею адміністрації Свіштовського кладовища стоїть чоловік років 50-ти. 

– А ви теж щодо підсипки могили? – цікавиться кременчужанин, який представився Василем. Дізнавшись, що я – з газети, чоловік розповів, що сам – після операції, а тут треба терміново привести до ладу могилу родичів. Проситиме працівників кладовища  підвезти якимось транспортом землю на могилу.  

– Мені сказали, що це коштуватиме гривень 250, – повідомляє чоловік.

– Це за те, що вам повністю підсиплють могилу? – уточнюю я.

- Та ні, тільки землю підвезуть та висиплють біля могили…

Від редакції.

Якщо вже люди згодні платити за послугу, чому б не зробити офіційно адекватні розцінки? Чому б не купити 5-10 тачок  і не здавати їх в оренду гривень за 10-15  людям, які підвозять землю самотужки? Адже китайський візок коштує 200-300 гривень, і витрати окупляться? Ці питання ми адресуємо директору комбінату Юлії Редченко та першому віце-меру Андрію Погрібному, який курирує комунальні підприємства. 
Теги:
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх