Незабаром, 7 січня, православні святкуватимуть Різдво - особливе свято для усіх християн. З першою зіркою усі зберуться за різдвяним столом на честь народження Ісуса Христа. За легендою, кожна страва на цьому столі має своє значення та символіку.
Навіть сам стіл - це символ, він нагадує про Таємну Вечерю, під час якої Ісус зібрав навколо себе усіх апостолів. Стіл також є символом єдності, взаєморозуміння, це місце зустрічі поколінь, місце молитви.
Щодо страв, слід пам'ятати, що саме на Різдво закінчується піст - тож уся їжа має бути пісною.
Першою і головною стравою різдвяної вечері завжди вважали «голодну» кутю. Продукти, з якої її готують, мають своє значення: крупа - довголіття, мед - здоров'я та добробут, мак - багатство.
Зварений з дарів природи, узвар з сухофруктів символізує дари, що піднесли колись новонародженому Ісусу. Зараз і в православних, і в католицьких родинах узвар вважається важливою частиною різдвяної вечері.
Вареники символізують добробут і злагоду на весь рік.
Риба ще з біблійних часів вважалася символом християнства, Ісуса та його апостолів - саме брати-рибалки стали першими апостолами, їм Ісус сказав, що вони стануть «ловцями людей».
Мед на святковому столі є символом Слова Божого та чистоти. На Святвечір його обов'язково ставлять на стіл в окремому посуді.
За традицією, голубці є невід'ємною частиною різдвяної вечері. Це - пісна начинка, загорнута в капустяне листя. Вже сама назва страви нагадує про голуба - символ краси, Божої любові, сили та Святого Духа.
Часник обов'язково має бути на столі - але зазвичай кладуть його під скатертину. Для християн він символізує очищення від гріхів, здоров'я та родючість. За народною традицією, часник використовують також як сильний оберіг від нечистої сили.
№ 25 від 23 червня 2022
Читати номер