Довіряй, але перевіряй: як не втратити страховий стаж для виходу на пенсію

4.06.2019, 08:05 Просмотров: 13 428

 

Проконтролюй свого роботодавця, аби отримати пенсію

Пенсію призначають тільки тоді, якщо у людини є достатня кількість страхового стажу. Якщо ж немає, у такому разі можна сподіватися хіба що на соціальну допомогу. То ж яка різниця між трудовим та страховим стажем? Ці поняття часто плутають.

 

Тож, трудовий стаж – це період роботи до 1 січня 2004 року, підтверджений записами у трудовій книжці. Чому саме до цієї дати? Бо з 1 січня 2004 року набув чинності Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», у якому запроваджено поняття страхового стажу.


Весь трудовий стаж до 2004 року за умови його документального підтвердження автоматично прирівнюється до страхового і зараховується під час призначення пенсії.

 

А от після 2004 року все змінилося. Відтак, страховий стаж – це період роботи людини, протягом якого вона сама сплачувала або за неї сплачували страхові внески. Навіть якщо в трудовій книжці за період із 2004 року буде запис про те, що людина відпрацювала кілька років на підприємстві, але страхові внески за неї не сплачували, страховий стаж не зарахують. За найманих працівників страхові внески сплачують роботодавці, а самозайняті особи (підприємці, працівники особистих селянських господарств) платять за себе самі.

 

Мінімальний страховий внесок у 2019 році становить 918 грн (22% від мінімальної заробітної плати – 4 173 грн).

 

Зі сплачених щомісяця внесків, які надходять до бюджету Пенсійного фонду України, виплачується пенсія нинішнім пенсіонерам. А майбутнім зараховується страховий стаж для набуття права на пенсію.

 

Із 2004 по 2018 рік для одержання пенсії було достатньо 15 років страхового стажу. У жовтні 2017 року, коли депутати ухвалили Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», роль страхового стажу під час виходу на пенсію значно посилилася. Чим далі, тим більше: з 2018 року, щоб одержувати пенсію, потрібно мати 25 років страхового стажу. А тепер, з 2019, треба мати вже 26 років, 2020 року – 27 і так далі, доки 2028 року відмітка сягне 35 років!

 

Отже, для того, щоб не мати проблем під час виходу на пенсію, слід постійно контролювати свого роботодавця. Наразі це дуже просто робити. Довідку про свій страховий стаж (форма ОК-5) є можливість отримати у  будь-якому відділенні Пенсійного фонду незалежно від місця реєстрації. Однак ці відомості можна дізнатись і не виходячи з дому. Це можна зробити за логіном і паролем, які видають у відділеннях Пенсійного фонду, або за електронним цифровим підписом. Підпис можна отримати в будь-якому сертифікованому центрі видачі ключів (їх перелік є на веб-порталі Пенсійного фонду України).

 

Як користуватись електронним кабінетом, розповідається у відеоінструкції, розміщеній на головній сторінці сайту Пенсійного фонду в розділі «Інструкції».

Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх