Covid-19 в Україні/Кременчуці
Дані МОЗ України. Оновлення: 03.04.2020 22:00
Підтверджені:
Україна1072
Кременчук5
Хворі:
Україна1022
Кременчук5
Вилікувалось:
Україна23
Кременчук0
Померло:
Україна27
Кременчук0

БлогЪ: «… ми, українці, вже піднесли зброю до скроні, готуючись до самогубства»

11.02.2016, 09:02 Просмотров: 3 944 Комментариев: 7

БлогЪ: «… ми, українці, вже піднесли зброю до скроні, готуючись до самогубства»

Оксана Миколаївна Тур, кандидат філологічних наук, доцент кафедри українознавства КрНУ імені Михайла Остроградського

Кожне покоління народу, що змінює одне одне, залишає потомкам свої важливі надбання: технічні засоби, шедеври художньої культури, архітектуру. Що ж з'єднує віджилі, сучасні та майбутні покоління народу в одне велике історичне живе ціле й дає змогу зрозуміти світобачення наших предків? Так, це мова, що є найважливішим, найбагатшим і найміцнішим зв'язком.

 

«Поки жива мова народна в устах народу, до того часу живий і народ. І нема насильства більш нестерпного, як те, що хоче відібрати в народу спадщину, створену незчисленними поколіннями його віджилих предків», – писав К. Ушинський. Чому ж сьогодні ми стаємо пасивними спостерігачами знищення рідної мови – цього найбільшого з усіх створінь Божих на землі? Може, ватро схаменутися й з усієї сили боротися за неї? Боротися, як за рідну сім’ю, землю, державу.

 

У більшості держав світу мові як одному з основних атрибутів державності приділяється така ж увага, як і національній безпеці та добробутові нації. Політики та державні діячі давно збагнули, що слово – могутня зброя, здатна як завдати великої шкоди, так і окрилити, дати сили. Ось чому в Україні довгі століття й царським, і комуністичним режимом нав’язувалася думка про те, що рідна мова – то, на фоні «великого и могучего русского языка», явище вторинне, зовсім непотрібне. Історики розповідають і про заборони Петра І щодо друкування книг українською мовою, і про катерининські укази щодо вилучення української мови з початкової школи, і Валуєвський циркуляр (1863 р.), і Емський указ (1876 р.) Олександра ІІ. Ноти українських пісень тоді дозволялись, а підписувати під ними українські слова було найсуворіше заборонено. Така тотальна русифікація мала надзвичайно сумні наслідки, свідками яких є наші сучасники.

 

Послухайте, якими мовами говорять в українському парламенті (російською та російсько-українським суржиком), яка мова звучить з центральних телевізійних каналів.

 

Так воно й залишиться, аж поки держава не візьме державної мови під свій захист, як то передбачено ст. 10 Конституції України: «Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України».

 

Видатний чеський мислитель П. Шафарик, картаючи тих, хто намагався онімечувати чехів, сказав: «Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя i сам ïï покидає й відрікається, виконує над собою самовбивство». Думається, що ми, українці, вже піднесли зброю до скроні, готуючись до такого самогубства.

 

Чи не час серйозно задуматися про завтрашній день, про благополуччя, якщо вже не для себе, то хоча б для своїх дітей та онуків? Саме заради майбутнього й пишуться ці рядки.

 

Той, хто не хоче жити у сильній, заможній країні, вільно розвиватися як особистість, примножувати матеріальні та духовні скарби своїх предків, зрікається материнської мови. Таких «духовних калік» серед українців, на жаль, ще багато. Вони свідомо чи несвідомо дають можливість грабувати себе ще дужче. Найприкріше те, що через свій спотворений і засмічений світогляд такі невігласи гальмують прогресивний розвиток України.

 

Тільки від нас самих залежить, чи не станеться так, як висловив своїм поетичним твором «Ти зрікся рідної мови» Дмитро Павличко:

 

Ти зрікся рідної мови.

Тобі земля твоя родити перестане,

Зелена гілка в лузі на вербі

Від доторку твого зів'яне!...

Ти зрікся мови рідної. Нема

Тепер у тебе роду, ні народу.

Чужинця шани ждатимеш дарма —

В твій слід він кине сміх-погорду!

Ти зрікся мови рідної.

Автор: Оксана Тур Источник фото: facebook.com
Теги:

Комментарии: 7

4 131
11 февраля 2016 09:31

... Ось чому в Україні довгі століття й царським, і комуністичним режимом нав’язувалася думка про те, що рідна мова – то, на фоні «великого и могучего русского языка», явище вторинне, зовсім непотрібне. Історики розповідають і про заборони Петра І щодо друкування книг українською мовою, і про катерининські укази щодо вилучення української мови з початкової школи, і Валуєвський циркуляр (1863 р.), і Емський указ (1876 р.) Олександра ІІ. Ноти українських пісень тоді дозволялись, а підписувати під ними українські слова було найсуворіше заборонено. Така тотальна русифікація мала надзвичайно сумні наслідки, свідками яких є наші сучасники.
...
Видатний чеський мислитель П. Шафарик, картаючи тих, хто намагався онімечувати чехів, сказав: «Народ, що не усвідомлює значення рідної мови для свого вищого духовного життя i сам ?? покидає й відрікається, виконує над собою самовбивство».
...
Той, хто не хоче жити у сильній, заможній країні, вільно розвиватися як особистість, примножувати матеріальні та духовні скарби своїх предків, зрікається материнської мови. Таких «духовних калік» серед українців, на жаль, ще багато.
І як можна зрозуміти, ТелеграфЪ - один із таких калік

0 0
1 504
11 февраля 2016 09:35

Цитата: почемучка
І як можна зрозуміти, ТелеграфЪ - один із таких калік


И вам не хворать!

0 0
243
11 февраля 2016 09:52

Ну это мнение личное автора, а чтобы он тогда сказал бы про Шевченко Т.Г. который основные произведения писал и на суржике, и на русском, и множество их потом после смерти были переведены на украиский СОВРЕМЕННЫЙ!!! Да да тот украинский язык отличался от современного. Да кстати и украиского тогда не было сам Тарас Григорьевич называл его "ЮжноРУССКИЙ". цитата "(у січні 1861 р.) у Петербурзі вийшов «Букварь Южнорусский», посібник для навчання грамоти української мови, укладений Тарасом Шевченком…"

0 0
1 504
11 февраля 2016 10:02

Когда-то Олега Скрипку обвинили в том, что он говорит и поёт на суржике, а он сказал: Да ну ***, в селе моей бабушки так разговаривают. Язык многообразен и в Уекраине в разных её частях на украинском говорят по-разному, кто путешествоввал - тот знает. Когда где-то в Мукачево говоришь на книжном украинском, то с тобой сразу начинают говорить на русском. Это извечная проблема - книжники считают, что они правы и говорить нужно "выхолощено", а людям их старания как-то побоку - говорят, как говорили:)))

0 0
637
11 февраля 2016 10:22

Эта "извечная" проблема появилась 350 лет назад, когда царь Пётр ронял очки в Ворскле а царица Екатерина по Днепру слухи распускала, что рыба "жерех" появилась по её указу. Этой брехнёй ещё поливают украинцев, но всему рано или поздно приходит конец.
Українською мовою українці розмовляли завжди, і 500 років назад і 1000 років назад. І те, що наші предки залишили нам її у спадок, говорить про, що це були надзвичайно мужні і достойні люди. Бо багато мов у світі вже давно зникли назавжди, а наша рідна мова живе і процвітає. Слава Україні!

0 0
3 673
11 февраля 2016 13:49

[quote=почемучка] [/quote]І як можна зрозуміти, ТелеграфЪ - один із таких калік[/quote]

Так i э

Цитата: land
Слава Україні!


Героям Слава!

0 0
1 438
12 февраля 2016 10:27

Я хоть и учился в украинской школе но появление подобных "ново-старых" украинских слов меня не радует совсем:
Двигатель - рушій (був двигун)
Лифт - міжповерховий дротохід; (був ліфт)
Кощей бессмертный - чахлик невмирущий; (кощій безсмертний)
Карлик - курдуплик (був карлик, гном)
Зеркало - люстерко (було дзеркало)
Плоскогубцы - абценьки (були плоскогубці)
Соковыжималка - сіковичовичувалка; (бала сіковижималка)
Лысый - голомозий (лисий)
Вертолет - гелікоптер (був вертоліт)
Зонтик - розчепірка; (парасолька)
Кошелек - пулярес; (був гаманець)
Седоватый - шпаковатий; (сивий)
Телефонная трубка - слухавка; (телефонна трубка)
Пылесос - пилосмок; (пилосос)
Образец - кшталт (зразок)
Душ - дощівець
И т. д. Эти слова я слышал по телевизору.

В школе меня учили что зеркало - це дзеркало, яке віддзеркалює відображення.
А как теперь - люстерко відлюстерює?
Білосніжка та 7 курдупликів?
Якщо у телефонного апарату є слухавка, то повинна бути і говорюховка?

0 0

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.
  • НОВОСТИ ПАРТНЕРОВ:


Вверх