Не обирайте окуляри “всліпу”

13.05.2005, 10:05 Переглядів: 5 782
Сонцезахисні окуляри – не просто стильний елемент вашого одягу. Їх не можна обирати, як сумочку чи ґудзики, звертаючи увагу лише на дизайн. Офтальмологи застерігають: неякісні сонцезахисні окуляри не лише не захищають очі, але й можуть нашкодити. Як уникнути небезпеки, що чатує за темними скельцями?.
Перевіряємо окуляри шефа. Прилад показує нуль – лінзи не пропускають ультрафіолет
Фото: Дмитрий Бабец

Чим ближче до спекотного літа, тим більше ми починаємо ховатися від сонячних променів. Шкіру бережемо від опіків, а очі… І тут починається певне нерозуміння понять. Трохи “темні” громадяни й громадянки скажуть: від яскравого світла. Більш обізнані згадають розумне слово: від ультрафіолету. Але певна частина обізнаних при цьому все ж ототожнюватиме ультрафіолет з тим самим яскравим світлом. Це перша помилка. Друга витікає з першої. Дехто вважає, що чим темніші окуляри, тим краще вони захищають очі. Але це не той випадок, коли можна діяти за принципом: “Кашу маслом не зіпсуєш”.  Річ у тім, що властивість пропускати світло і захист від ультрафіолету – це різні речі. Найтемніші окуляри можуть пропускати ультрафіолет, як і звичайне скло. В ліпшому випадку вони захистять обличчя від зморшок, позбавляючи вас необхідності примружуватися. В гіршому ж – зашкодять очам. Фахівці зазначають, що сонцезахисні окуляри сумнівної якості приводять власника на консультацію до офтальмолога: нібито захищені очі чомусь червоніють. Або починає боліти голова. Причини ж розладу здоров’я можна позбутися, знявши з носа шкідливий аксесуар. Можливо, є сенс взагалі відмовитися від сонцезахисних окулярів?
Лікар-офтальмолог Тетяна Волоцька (“Оптика-Лорнет”) радить захищати очі від ультрафіолету, але обирати окуляри обачно.
- Ультрафіолет нині доволі жорсткий. Це впливає шкідливо на очі: потерпають кришталики очей. Особливо, якщо це людина після 40-45 років – кришталик починає втрачати природну прозорість, і захист від ультрафіолету стає дуже актуальним. По суті, користування сонцезахисними окулярами слугує профілактикою катаракти. Але за умови, що окуляри забезпечують 100-відсотковий захист від ультрафіолету.
- Як можна упевнитися, що окуляри дійсно виконують свою функцію захисту?
- Купуючи сонцезахисні окуляри, ви маєте пересвідчитися в наявності ліцензії на продаж цього товару у продавця і вимагати сертифікат якості на самі окуляри. Окрім цього, є спеціальні прилади, що вимірюють показник ультрафіолету, який проходить крізь скло окулярів. Перевіривши їх, ви матимете гарантію від неякісних підробок. Заради цікавості ми перевіряли окуляри, куплені з лотків. Найчастіше такі вироби пропускають понад 50% ультрафіолету, а значить власники таких окулярів носять їх замість “ободка на голові”.
- Існує думка, що скляні лінзи краще за пластикові захищають від ультрафіолету. Це дійсно так?
- Відомі виробники найчастіше використовують нині склопластик або оптичний пластик. Цього слова не варто боятися. Це – не пластмаса! Окуляри з якісними склопластиковими лінзами не гірші за ті, що зі скляними лінзами. При цьому  склопластик легший у носінні практичніший у роботі, дає більші можливості щодо дизайну окулярів.
- Скажіть, а від яскравого світла варто захищатися окулярами?
- Це залежить від того, як людина реагує на світло. У деяких яскраве світло викликає головні болі. Таким людям потрібні окуляри з потужним захистом від світла, тобто більш темні.  (Загалом є лінзи з 25, 50, 75-відсотковим світлозахистом.) Підкреслю, це не одне й те саме, що захист від ультрафіолету.
- А які сонцезахисні окуляри ви порадили б абсолютно здоровим людям?
- Для здорової людини найкращий варіант – “хамелеон”. Такі окуляри при яскравому сонці стають темнішими, при менш інтенсивному або в приміщенні – світлішими.

“Ми перевіряли окуляри, куплені з лотків. Найчастіше такі вироби пропускають понад 50% ультрафіолету, а значить власники носять їх замість “ободка на голові”.

Зекономити на якісних сонцезахисних окулярах не вийде
Фото: Дмитрий Бабец

- Чим можуть зашкодити неякісні окуляри?
- Людське око саме пристосовується до яскравого світла: зіниця може звужуватися до розміру булавочної голівки і, таким чином, пропускати менше ультрафіолету. В темних окулярах зіниця не звужується. Якщо вони пропускають ультрафіолет, очі отримають більше випромінювання, ніж тоді, коли окуляри відсутні. Це стосується й інфрачервоного випромінювання. Підвищена доза ультрафіолету може призвести до помутніння кришталика (перший крок до катаракти). Інфрачервоне випромінювання шкідливо впливає на сітчатку ока, в тяжких випадках викликає опік сітчатки.
- Ви самі користуєтесь сонцезахисними окулярами?
- Обов’язково! Маю дві пари – 100-відсотковий захист від ультрафіолету.
- Вибачте за таке питання, в якій ціновій категорії ці окуляри?
- Сто п’ятдесят гривень, але нині колекція цієї фірми дорожча. Цін не варто боятися. Якісне – завжди дорожче.

Не віриш - перевір

Прилад для вимірювання ультрафіолету ми знайшли у магазині “Оптика-Лорнет”. Вирішили перевірити, якими ж окулярами захищаємось від сонця? Втім, погода була дощова, і в офісі “назбирали” лише дві пари окулярів. Обидві – головного редактора. Окуляри шефа стійко витримали випробування – 100-відсотковий захист від ультрафіолету. Не з лотка ж по 10 гривень за штуку пан редактор їх купував…
Кваліфіковані продавці-консультанти сонцезахисних окулярів не приховують, що в ціні на якісний товар порахована не лише вартість лінз і оправи, але й ім’я фірми та актуальність у даному сезоні. Тобто платимо ми не лише за захист від випромінювання, але й за примхи моди. Вихід для економних – приглядати моделі з минулорічних колекцій. Ціна – від 150 гривень і вище. На жаль, купувати вітчизняне не вийде. В Україні сонцезахисні окуляри не виробляють. Деякий час лінзи для сонцезахисних окулярів виробляв завод у м. Ізюм на Харківщині, але нині виробництво стало. З лотків же, в основному, продають дешеві китайські на корейські вироби.

До речі

За кольором окулярів ніяк не можна судити про захист від шкідливого випромінювання. Обирати колір можна на свій смак. Помічено, що найбільш приємними для ока є відтінки сірого та коричневого. Рожеві та жовті окуляри не захистять від яскравого світла, доведеться все одно примружувати очі. А значить, немає захисту від зморшок. Такі окуляри молоді жінки одягають за кермом авто – вони збільшують контрастність. А для справжніх автолюбителів є “антифари”: верхня частина відбиває світло зустрічних фар, нижня – збільшує контрастність.

Словник термінів

'UV 400' або 'UV protection' – таким чином на наклейках окулярів позначають 100-відсотковий захист від ультрафіолету

Ультрафіолетове випромінювання буває двох діапазонів:
UVA діапазон  (315-380 нанометрів). Потенційно небезпечно для очей.
UVB діапазон (290-315нанометрів) – найбільш шкідлива складова  УФ-випромінювання. Небезпечно для очей.

Катаракта – помутніння кришталика ока.
Пр початковій стадії хвороби перед очима - мерехтіння темних смуг, штрихів, плям. При погляді на джерело світла зображення часто раздвоюється. Знижується гострота зору, при повній  катаракті хворий відчуває лише наявність і відсутність світла.

Глаукома – хвороба ока, що характеризується підвищенням внутрішньоочного тиску.



 
Автор: editor
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.

Інформація

Користувачі, які знаходяться в групі Гості, не можуть залишати коментарі до даної публікації.
Будь-ласка, ЗАРЕЄСТРУЙТЕСЬ.
Ознайомтесь із правилами коментування.
Читайте також:
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 11 від 14 березня 2024)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх