За роботу на комп’ютері вимагайте додаткову відпустку

2.04.2018, 12:15 Переглядів: 5 300

Працівники, які більшість свого робочого часу проводять за електронно-обчислювальними машинами (у тому числі за роботою на персональних комп’ютерах, незалежно від виду монітору) мають право на додаткову відпустку до 4-х календарних днів.


 

- Якщо ваша робота пов’язана з використанням персонального комп’ютера, роботодавець повинен дотримуватись вимог Державних санітарних правил і норм роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин (ДСанПіН 3.3.2.007-98), які затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 10.12.98 р. № 7. А також Правил охорони праці під час експлуатації електронно-обчислювальних машин, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 26.03.2010 р., - пояснює заступник начальника відділу Управління Держпраці у Полтавській області Людмила Рогізна.


- Вимоги Державних санітарних правил (ДСанПіН 3.3.2.007-98) поширюються на умови й організацію праці при роботі з візуальними дисплейними терміналами усіх типів вітчизняного та зарубіжного виробництва на основі електронно-променевих трубок (ЕПТ), що використовуються в електронно-обчислювальних машинах колективного використання та персональних ЕОМ (ПЕОМ).


- Правила охорони праці №65 поширюються на всіх суб’єктів господарювання незалежно від форм власності, які здійснюють діяльність, пов’язану з ЕОМ з ВДТ, у тому числі на тих, які мають робочі місця, обладнані ЕОМ з ВДТ і периферійними пристроями (далі — ПП). При цьому немає значення, який вид візуального дисплейного терміналу застосовується, - каже Людмила Рогізна.


Вимоги вказаних Правил є обов’язковими для роботодавців, операторів електронно-обчислювальних машин, операторів комп’ютерного набору, операторів комп’ютерної верстки та працівників інших професій, які у своїй роботі застосовують ЕОМ з ВДТ і ПП.


За словами Людмили Рогізної, відповідно до Гігієнічної класифікації праці за показниками шкідливості та небезпечності факторів виробничого середовища, важкості та напруженості трудового процесу, затвердженої наказом МОЗ від 08.04.2014 р. №248, шкідливі умови праці характеризуються такими рівнями шкідливих виробничих факторів, які перевищують гігієнічні нормативи та здатні несприятливо впливати на організм працівника та/або його нащадків.


Віднесення робіт до категорії із шкідливими і важкими умовами праці здійснюється на підставі результатів атестації відповідних робочих місць. Вона проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. №442.


І вже відповідно до результатів атестації визначається право працівників на пільги і компенсації.


Згідно Державних санітарних правил та Правил охорони праці, умови праці працівників, які у своїй роботі застосовують ЕОМ (ПЕОМ) з ВДТ не належить до категорії робіт із шкідливими і важкими умовами праці.


Але попри це працівники (незалежно від обійманої посади), які працюють на ЕОМ (у тому числі на персональних комп’ютерах, незалежно від виду монітора), і яким тривалість щорічної відпустки не визначена іншими нормативно-правовими актами, мають право на щорічну додаткову відпустку за особливий характер праці. Її тривалість до 4 календарних днів - згідно з п. 58 розділу XXII «Загальні професії за всіма галузями господарства» Списку виробництв, робіт, професій і посад працівників, робота яких пов’язана з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або виконується в особливих природних географічних і геологічних умовах та умовах підвищеного ризику для здоров’я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.97 р. № 1290 (із змінами).


- Конкретна тривалість щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від часу зайнятості працівника в цих умовах (стаття 8 Закону України «Про відпустки»). Додаткова відпустка за особливий характер праці надається пропорційно фактично відпрацьованому часу. У розрахунок часу, що дає право працівнику на таку відпустку, зараховуються дні, коли він фактично був зайнятий на роботах з особливим характером праці не менше половини тривалості робочого дня, встановленого для працівників цих виробництв, цехів, професій, посад, - каже Людмила Рогізна.


Норматичний документ, що це регулює: п.6 і 7 Порядку застосування зазначеного вище Списку, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 30.01.98 р. №16 та зареєстрованого Міністерством юстиції України 30.01.98 р. за № 58/2498 (із змінами).


Облік часу, відпрацьованого в зазначених умовах, здійснюється власником або уповноваженим ним органом.


Оскільки законодавством не визначено, у якій спосіб здійснюється такий облік, підприємство самостійно приймає рішення, як його проводити.


- Водночас наголошуємо, що щорічні додаткові відпустки за особливий характер праці, передбачені законодавством, мають надаватися відповідним працівникам в обов’язковому порядку, у тому числі якщо колективний договір на підприємстві не укладено або в колективному договорі не встановлено гарантію щодо встановлення працівникам таких відпусток, - підкреслює Людмила Рогізна.


Відповідно до статті 28 Закону України «Про відпустки» особи, винні в порушенні, несуть відповідальність згідно із чинним законодавством.

Автор: editor
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Читайте також:
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск

№ 38 від 22 вересня 2022

Читати номер
Попередні випуски
Вверх