Ринок електроенергії: як будемо жити по-новому?

22.12.2018, 11:00 Переглядів: 3 556

Незабаром в Україні запрацює новий ринок електроенергії, який змінить правила співпраці між споживачами та постачальниками послуги

Про те, що принесе реформа кінцевим споживачам, ми запитали голову Правління ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» Руслана Стройного.

 

- Чим нова система відрізнятиметься від існуючої зараз? Чому б не залишити все без змін? 
- В сьогоднішній енергетиці є багато недоліків. Необхідність вирішення цих проблем назріла вже давно. У 2010 році, коли Україна приєдналася до Європейського Енергетичного Співтовариства, ми взяли на себе зобов’язання лібералізувати енергоринок. Реальні суттєві законодавчі зміни в цьому напрямку зроблені лише минулого року. В червні набув чинності Закон України «Про ринок електричної енергії». Зараз триває перехідний період. Одним з основних його кроків є відокремлення зі складу «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», яке буде власником електромереж, постачальника електроенергії ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ». Європейський досвід показує, що коли функції розділені між двома незалежними підприємствами, система працює якісніше. Кожна компанія зосереджена на своїх основних виробничих завданнях.
 

- Якими будуть основні загальні зміни в енергетиці області, крім створення ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ»?
- Усі споживачі умовно будуть розділені на дві групи. Перша – споживачі універсальної послуги, до якої відносяться населення, бюджетні установи, кооперативи та малі непобутові споживачі з дозволеною до використання потужністю до 150 кВт. Друга – інші споживачі – це великі промислові підприємства з дозволеною до використання потужністю більше 150 кВт.
 

- Що робити, щоб з першим днем року продовжити отримувати електропостачання?
- По-перше, усім споживачам необхідно укласти договір про надання послуг із розподілу електроенергії (www.poe.pl.ua) з ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та, по-друге, договір на постачання електроенергії (www.energo.pl.ua) з ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ». 

Але підписувати паперові екземпляри договорів не обов’язково. Держава передбачила спрощену процедуру приєднання: споживачеві варто лише продовжити користуватися послугами. Якщо сплатити за електроенергію, отриману в січні, – це автоматично приєднає споживача до послуг двох підприємств – постачальника електроенергії та розподільчої компанії.
 

- Відтепер варто буде оплачувати два рахунки обом компаніям?
- Побутові споживачі, а також ті, які підпадають під універсальну послугу та будуть споживачами ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ», як і раніше, отримуватимуть і сплачуватимуть один рахунок. Інші споживачі дійсно будуть сплачувати 2 рахунки на розподіл та постачання електроенергії.
 

- Що зміниться для споживачів?
- Для певних груп користувачів електроенергії будуть наступні зміни: з 1 січня великі промислові підприємства з дозволеною до використання потужністю більше 150 кВт мають право обрати собі постачальника електроенергії. Для споживачів універсальної послуги, приєднаних до мереж, наприклад Укрзалізниці, на території Полтавської області постачальником буде ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ», а мешканцям селища Власівки Кременчуцького району, приєднаним до мереж «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», електроенергію постачатиме Кіровоградська обласна енергокомпанія.
 

- Чи може споживач, як побутовий, так і юридичний, змінити постачальника?
- Може, але поки що це стосується лише споживачів ринку вільних цін. Обирати постачальника побутові споживачі зможуть через 2 роки. Однозначно, це великий плюс: з появою конкуренції з’явиться вибір.
 

Раніше всім споживачам постачало електроенергію обленерго. Тепер таких постачальників стане більше.
Споживач дійсно зможе вільно обирати постачальника. Майбутній ринок електроенергії дуже нагадуватиме ринок комунікаційних послуг – Інтернета, телебачення, мобільного зв’язку – де конкуренція призводить до конкурентного ціноутворення. Зараз в Україні зареєструвалися більше 300 постачальників. Дані про них можна дізнатися на офіційному сайті НКРЕКП. Перелік тих постачальників, (www.poe.pl.ua) які заключили договір з ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», оприлюднений на сайті компанії.
 

- Зараз ринок електроенергії повністю підконтрольний державі? Це гарно чи погано? Як вважаєте, держава повинна зберігати свій контроль над галуззю? 
- На мою думку, відмовитися від державного регулювання неможливо і, певною мірою, нерозумно. Мають діяти механізми контролю. НКРЕКП збереже свою роль регулятора галузі: усі учасники ринку електроенергії повинні працювати за певними правилами, затвердженими законодавчо. 
 

- Вартість на послугу для населення не досягла економічно обґрунтованого рівня. Що станеться з цінами на електроенергію в умовах ринку? Від чого вони залежатимуть?
- Вартість послуги для населення на перший квартал 2019 року не зміниться. В цьому питанні прогнозувати щось важко. Але переконаний, що значного здорожчання електроенергії найближчим часом не буде.
 

- Що робити споживачам, які мають заборгованість або переплату?
- Ці питання вирішуватимуться індивідуально. Загалом нічого нового у цьому плані ринок електроенергії не передбачає. Як і дотепер, компанія матиме право відключати боржникам електроенергію. Переплата, за заявою споживача, може зараховуватися в рахунок платежів ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ» або повернутися на особовий рахунок споживача.
 

- Як ви вважаєте, споживач готовий до таких разючих змін?
- Хочу порадити споживачам слідкувати за новинами на сайтах НКРЕКП, ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» та ТОВ «ПОЛТАВАЕНЕРГОЗБУТ». Зараз система електроенергетики європейських країн нам здається фантастичною. Але з часом новий ринок електроенергії в повну силу працюватиме і в Україні. Ми ще на початку шляху, але наша перевага у тому, що ми можемо скористатися досвідом сусідніх країн, взяти найкраще і уникнути помилок.
 

Сергій Подорожній

Автор: прес-служба ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО»
Теги:
Якщо Ви помітили помилку, виділіть необхідний текст та натисніть Ctrl+Enter, щоб повідомити про це редакцію.
  • Kiaparts
  • НОВИНИ ПАРТНЕРІВ:


Свіжий випуск (№ 10 від 9 березня 2023)

Для дому і сім'ї

Читати номер

Для дому і сім'ї - програма телепередач

Читати номер

Приватна газета

Читати номер
Попередні випуски
Вверх