Що розповіла онлайн-карта забруднення річок про якість води на питному водозаборі Кременчука

10.07.2018, 13:30 Просмотров: 3 010 Комментариев: 5

 

Новий інструмент «Чиста вода», створений агентством журналістики даних texty.org.ua, дозволяє всім громадянам дізнатися про стан вод в річках України

В Україні запустили онлайн-карту забруднення річок на основі відкритих даних Державного агентства водних ресурсів. На карті - близько 400 пунктів контролю якості річкової води. Можна знайти цікаву для вас точку, подивитися якість води по 16 параметрах забруднення і дізнатися, як рівень забруднення змінювався протягом 5 років.


Як це зробити - розповість інструкція для користувача онлайн-карти. Для початку потрібно вибрати басейн річки, яка вас цікавить. На гирлі річки з'являться іконки у вигляді квіток, де кожна пелюстка позначає один з параметрів забруднення. Блакитні пелюстки показують, що показники в нормі, а рожеві означають, що рівень забруднення перевищує норму.


Отже, вибираємо басейн річки Дніпро (графіки клікайте для збільшення, або заходьте самі на проект - і досліджуйте онлайн-карту).


 


Ще два кліка - і ми наблизимо карту, стають видні «квіточки», що розповідають про забруднення. Тепер знаходимо серед них контрольний пункт на Власовському водозаборі, звідки «Кременчукводоканал» бере воду для централізованого питного водопостачання.


 


Бачимо три рожевих пелюстки - це перевищення по трьох параметрах забруднення води, натискаємо по черзі та дивимося, як змінювалися показники протягом 5 років. Навівши курсор на знак питання, дізнаємося, що означає конкретний показник.

Які показники перевищені на Власовському водозаборі:

 1. Перманганатна окислюваність. «Показник, який означає загальну кількість токсичних речовин у воді. Чим він вищий, тим вода брудніша »- таке пояснення дає проект «Чиста вода». Ми бачимо, що протягом усіх 5 років цей показник в точці водозабору йде з перевищенням.

 


Додамо, що це той самий показник, завдяки якому в воді з'являється марганець - давня проблема Кременчука. Марганець з нашої води нікуди не подівся, він є, і перевищення марганцю для літнього періоду в питній воді у нас не рідкість: з ним не справляється існуюча система водоочистки. І з цією проблемою неодноразово стикалися кременчужани. Проте наразі, за даними за тиждень (з 26 червня по 3 липня), розміщеному на сайті підприємства, ми бачимо, що вміст марганцю вже в питній воді не перевищений: при нормі 0,05 мг/літр фактичний зміст становить 0,021-0,022 мг/літр.


Підвищення вмісту марганцю в річковій воді призводить до замору риби - ця проблема теж актуальна кілька років поспіль. 


 

 1. Хімічне споживання кисню (ХСК). «Кількість кисню, яка потрібна для того, щоб розклалися сторонні речовини (органічні та неорганічні) у воді. Таким чином вода самоочищується від забруднювачів. Якщо ХСК різко зросло – отже, до водойми потрапило багато брудної води», - пояснення проекту «Чиста вода».

 

Цей показник на Власівському водозаборі теж стабільно йде з перевищенням, але графік показує, що у 2018 році у воді менше забруднювачів, ніж у 2014-2015  роках.

 1. Біохімічне споживання кисню (БСК). «Це кількість кисню, яка потрібна бактеріям у воді для того, щоб очистити її від органічних забруднювачів. У природних водоймах БСК низьке. Воно зростає, коли воду забруднюють каналізаційні стоки або відходи сільськогосподарських підприємств», - пояснення для показника.

 

На Власівському водозаборі БСК коливається. Ми бачимо на графіку, що в зимові місяці показник у нормі, але зростає у теплу пору року.


Також за допомогою проекту «Чиста вода» можна дізнатися про забруднювачів річок у регіоні (за даними Держводагентства). На диво, попри існування ставка-випарника «Укртатнафти» у Бондарях, це підприємство не потрапило до забруднювачів річок, як і жодне інше підприємство Кременчука. І взагалі жодне потужне підприємство області не потрапило до забруднювачів річок. Але це – офіційні дані Держводагентства.
Відповідно до них, псують воду на Полтавщині самі ж водоканали області (точніше, їхні очисні споруди для стоків).


Хто псує воду на Полтавщині:

 • Пириятинські госпрозрахункові очисні споруди;
 • КП «Лубни-водоканал»;
 • Карлівська дільниця «Полтававодоканал»;
 • КП ЖЕО Терешківсської сільської ради;
 • Машівська дільниця «Полтававодоканал»;
 • СКП «Сяйво», с. Засулля, Лубенський р-н;
 • ТОВ «Оржицький молокозавод», с. Заріг
 • ЖКП с. Петрівка-Роменська Гадяцького р-ну;
 • Комунальне підприємство «Глобинське».

 

Проект реалізований агентством журналістики даних texty.org.ua за сприяння Державного агентства з питань електронного урядування у межах проекту USAID/UK aid  «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах»/TAPAS.

Комментарии: 5

352
10 июля 2018 17:33

Большое спасибо  за очень актуальную икформацию. Уважаемые журналисты, пожалуйчта, организуйте, если это в Ваших силах, проверку питьевой воды по всем показателям, поставляемой кременчужанам, в лаборатории НЕ нашего города.  Понятно, что вода не питьевая или условно питьевая. Но очень бы хотелось знать реальные данные и, соответственно , соотношение цены и качества.   Напомню   «Кременчугская вода – хронически токсична» – утверждают ученые 12.06.2013, 12:21  впишите  в поисковме вашей газеты. ..

 

[Журналисты с радостью - только вопрос в финансировании данного мероприятия. Если вы хотите проверить воду по всем показателям, то это влетит в серьёзную копеечку. Сколько вы готовы отдать за это денег? Администрация]


+8
352
10 июля 2018 19:09

Спасибо, что отозвались. Напишите, пожалуйста, сколько это будет стоить. Я думаю, что на такое дело не жалко перечислить деньги на ваши реквизиты. Опубликуете сколько нужно и куда, а те, кого волнует эта тема, обязательно откликнутся. Я - обязательно. А потом, после полученного результата, можно обязать их отчитаться, возможно принудительно, чем они нас "поят" . И , что крайне важно, предъявить претензии обоснованно. Пусть сидят потом в тюрьмах за введениние  кременчужан в злостный и умышленный преступный обман, делают перерасчеты и, утопическая мысль - компенсируют за утерянное здоровье. То же касается и злостных преступников и покатающим им по токсичным  выбросам.  Одна надежда на вас, журналистов. Больше нет веры никому...вы всегда поднимаете важные вопросы, делаете очень большую работу для нас. Спасибо.


+9
348
10 июля 2018 20:27

Поддерживаю 100%!!! Я думаю, многие кременчужане скинутся на такое дело!


+6
351
11 июля 2018 06:43

Поддерживаю. На благое дело не грех скинуться. Сам об этом задумывался не раз. 


+5
352
19 ноября 2018 19:39

Уважаемая Татьяна. Прошу Вас вернуться к теме о качестве воды. Напишите, пожалуйста, сколько нужно денег на экспертизу воды. А то все затихло.


+1
Комментировать статью могут только зарегистрированные пользователи.
Пожалуйста, ВОЙДИТЕ или ЗАРЕГИСТРИРУЙТЕСЬ.
Ознакомьтесь с правилами комментирования.

Информация

Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.

Открытый доступ:

Закон «О доступе к публичной информации» обязывает власть публиковать финансовую отчетность, информацию о закупках, о свободных земельных участках, аренде коммунальных помещений, о принятых решениях, проектах. Это дает возможность кременчужанам контролировать власть, использование ею бюджетных средств — наших с вами денег, уплаченных в виде налогов.

Вопреки закону, часть информации остается закрытой или публикуется на сайте Кременчугского горсовета с нарушением сроков. Мы хотим добиться, чтобы власть неукоснительно соблюдала закон. И будем рассказывать о том, что от нас пытаются спрятать.

Кампанию «Открытый доступ» журналисты реализуют при поддержке МИД Чехии в рамках программы Transition, неправительственной организации NESEHNUTI и ОО «Европейский клуб».

Координатор проекта в «Кременчугском Телеграфе»:
Татьяна Донченко, 066-299-09-53
e-mail: t.donchenko88@gmail.com

Читайте также:Вверх